Felieton tygodnia strona 4
Moja opowieść strona 5
"Nie strzel gafy" strona 6
News strona 7
News strona 8
News strona 9
Podróże strona 10
Kulturalnie i ciekawie strona 11
Co warto przeczytać strona 12
Muzyka strona 13
Sport strona 14
Sport strona 15
Sport strona 16
Humor strona 17
Redakcja strona 18
Redakcja strona 19


 

Wrze jak w ulu

Młodzież i grono pedagogiczne jeszcze dobrze myślami nie wrócili z piaszczystych plaż a już wzięli się za działalność na rzecz szkoły. Priorytetem było godne przyjęcie i zaprezentowanie się przed młodzieżą z Izraela, która odbywając wycieczkę w Polsce a szczególnie naszych regionach zahaczyła o nasze miasto. To wielkie wydarzenie na rangę całego powiatu zostało przygotowywane już pod koniec ubiegłego roku szkolnego oraz w czasie zasłużonego dla wszystkich urlopu wakacyjnego. Grupa uczniów z kamerą zwiedzała tomaszowskie miejsca pamięci kultury żydowskiej. Przy rekrutacji do różnych grup odpowiedzialnych np. za taniec, przywitanie wzięto pod uwagę wszystkich uczniów z klas I-III. Był to świetny sprawdzian dla klas pierwszych z mobilizacji do pracy, kreatywności i występowania przed publicznością. Wysiłek uczniów poszedłby na marne gdyby nie opieka naszych nauczycieli szczególnie nauczycieli języka angielskiego, dzięki którym komunikacja z naszymi rówieśnikami przebiegała płynnie. Uczniowie lepiej poznali sylwetki m.in. Janusza Korczaka czy Juliana Tuwima. Ten wysiłek został uwieńczony występem w naszej szkole pod koniec września kiedy to w nasze mury w godzinach późnego popołudnia przyjęliśmy naszych gości. Emocje nie zdążyły opaść a w szkole doszło do kolejnego wielkiego wydarzenia. W dniu Edukacji Narodowej, który odbył się 11 października oficjalnie do społeczności 1LO przyjęto uczniów klas pierwszych, naszych najmłodszych kolegów. Akademie ubogaciła swą obecnością nasza absolwentka pani Kinga Burzyńska, prezenterka telewizji TVN, dziennikarka, a dla uczniów wzór walki o swe cele życiowe i marzenia. Podczas tej uroczystości przybliżyła nam jak doszła na szczyt, jak walczyła o swe marzenia i ile pracy kosztowało ją to czym aktualnie się zajmuje. W tym dniu w powietrzu unosiła się życzliwość, wyrazy podziękowania i życzenia dla naszych nauczycieli. W kolejnym tygodniu odbył się w naszej szkole kolejny już dzień walki z głodem. Od godzin rannych za progiem szkoły czekały na nas smakołyki upieczone przez naszych uczniów a dochód z tej akcji został przeznaczony na walkę z głodem na świecie. Cała akcja zakończyła się występem i prezentacją multimedialną na sali sportowej, podczas długiej przerwy.

To były intensywne dwa miesiące dla całej szkoły. Sprawdzianem umiejętności organizacji, współpracy i zachowania w sytuacjach stresowych. Społeczności 1LO zaliczyła go na 5 a przede wszystkim udowodniła sobie samej ile potrafią wspólnymi siłami.

NEMUS

Wiele razy widziałem, co stało się z tymi, którzy nie dowierzali moim słowom. Ich koniec nie był dobry, spokojny czy choćby spektakularny, taki, o jakim się marzy lub prosi w gorliwych modlitwach. Ludzie zbytnio pokochali postępowanie wbrew zasadom, rujnując często to, czego tak naprawdę pragnęli. Robią coś, by pokazać sobie i innym: jestem kimś, jestem lepszy, choć tak naprawdę nie niesie to niczego prócz zguby. Refleksje przychodzą jednak zbyt późno. Nawet najtęższe umysły dają się zwodzić pokusom, nawet ci, którzy znają całą prawdę, wiedzą, jakie ryzyko niesie za sobą podróż w nieznane. Mój niegdysiejszy druh, przyjaciel, brat krwi... Ile razy wraz z nim oglądałem żniwo, jakie zbiera ludzka głupota. I mimo tego, co zobaczyły nasze oczy, mimo trudów i strachu, które przeżywaliśmy razem, on popełnił ten sam błąd. Głupcze, oh głupcze... „Są szczyty, których nie należy zdobywać”, tak brzmiały ostatnie słowa, które wypowiedział. Tak śmieszne w swej prostocie, a tak prawdziwe. Stały się moim mottem, mantrą, którą powtarzam podczas długich eskapad w ciemności, gdy drzewa i wszystkie upiory stają się mymi jedynymi kompanami. Tylko wspomnienie siniejących już ust z trudem formułujących każde słowo przekonuje mnie wciąż, że wyrzeczenia i narażanie umysłu na treści, które niektórych doprowadzają do obłędu, mają swój sens. Może ktoś ocaleje, może na starość wspomni o bezimiennym człowieku zawracającym z drogi tych, których ciekawość i żądza przygnały zbyt daleko. Ale takich jest wielu, zbyt wielu... Z drugiej strony coraz więcej tych, gotowych oddać za nich swój żywot.

W niespokojnych czasach przyszło nam żyć. Jakie zło znosić musi świat, skoro tak wielu chce zaprzepaścić wszystko, co mieli i dostać w zamian ból, strach, wiele zwątpienia? Dołączyć do nas, zapomnieć jak wygląda normalna egzystencja za dnia, wyrzec się słońca i całego piękna? Starzy, czy młodzi, gdy przychodzą do nas, nic nie jest już dla nich jak kiedyś. Tego, kto nie wytrzyma, czeka jedynie obłęd. Las i tak pozostanie jego wiecznym domem.

„ Miarą człowieka nie jest zachowanie w chwilach spokoju,
lecz to, co czyni, gdy nadchodzi czas próby."

Martin Luther King


Naszym zajęciom szkolnym nieodłącznie towarzyszą przerwy, które tak wszyscy lubimy. Jednak, co zrobić żeby nie okazały się dla nas męczące z powodu złego zachowania lub powstającego hałasu. Tak, więc proponuję na początek zaczynać dzień od dobrego słowa „Dzień dobry” lub w wypadku koleżanki czy kolegi „Cześć”. Czy przepuszczenie dziewczyny w drzwiach przez chłopca jest czymś, czego należałoby się wstydzić ? Po co krzyczeć ? Na korytarzach jest tak głośno, że nie ma mowy o przekazaniu koledze newsa, już nie wspomnę o czytaniu książki. Dbałość o czystość mowy – coś o czym zawsze należy pamiętać. Wulgaryzmy nigdy nie oddadzą sensu piękna obrazów i przeżyć wewnętrznych, którymi chcielibyśmy się podzielić. Ważne jest również to ażeby panować nad swoimi emocjami w kontaktach z innymi ludźmi. Tak wielu z Was o tym dobrze wie, niemniej nie zawsze się do tego stosuje. Dlaczego? Czy to z powodu przekonania, iż okazywanie kultury to postępowanie archaiczne? Wbrew pozorom, nie. Nadal jest w cenie. Nic nie może tego zmienić, nawet czas. O człowieku świadczy nie tylko to, o czym ma pojęcie i czemu potrafi sprostać, także to jakie ma obycie, bo kultura osobista, kiedy już ją posiądziemy, jest czymś, czego nikt nam nie może odebrać, a posiadając ją, możemy ułatwić sobie relacje w społeczeństwie.

Wizyta młodzieży z Izraela


"Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" to wyjątkowy program edukacyjny. Dzięki Ministerstwu Edukacji Narodowej Polski i Izraela, Instytutowi Yad Vashem w Jerozolimie i Ośrodkowi Rozwoju Edukacji w Warszawie młodzież dwóch narodów mogła spotkać się, by lepiej poznać swoją historię i tradycję.

27 września 2012 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim i licealiści z Petah Tikva w Izraelu spotkali się przy pomniku "Martyrologii Dziecięcej" tzw. "Pęknięte Serce" w Parku Szarych Szeregów w Łodzi. Symboliczny pomnik upamiętnia śmierć dzieci osadzonych w czasie II wojny światowej w getcie łódzkim, a obecność młodych ludzi z Polski i Izraela stanowiła wyraz hołdu oddanego wszystkim ofiarom. Szczególnym momentem wizyty uczniów izraelskich było zwiedzanie Muzeum Radogoszcz. Oglądanie bydlęcych wagonów, w których do obozów zagłady wywożono społeczność żydowską wywołało historyczną refleksję i zadumę.

Po przyjeździe do Tomaszowa goście w towarzystwie uczniów I Liceum obejrzeli w Muzeum im Antoniego hr. Ostrowskiego dwie wystawy. Pierwsza z nich "Zagłada żydowskich miasteczek” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Odział w Łodzi prezentowała wkład Żydów zamieszkujących region łódzki w rozwój gospodarczy, społeczny, kulturalny. Druga wystawa "Ścieżki pamięci. Zostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego" to fotograficzna ekspozycja Łódzkiego Domu Kultury prezentująca m.in. tomaszowski cmentarz żydowski. Uroczystość w I Liceum rozpoczęła pani dyrektor Ewa Męcina, która powitała wszystkich przybyłych gości, przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, m.in. Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego pana Rafała Zagozdona, Wicestarostę Powiatu Tomaszowskiego pana Sławomira Szewczyka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego panią Katarzynę Banaszczak, Członków Zarządu Powiatu pana Mirosława Barana i pana Andrzeja Wodzińskiego, Dyrektora Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim pana dra Andrzeja Wróbla, Członka Towarzystwa Historycznego pana Jerzego Wojniłowicza oraz tomaszowskie media. Jako przedstawiciel organu prowadzącego słowa powitania skierował do gości pan wicestarosta. Głos zabrała również jedna z nauczycielek izraelskiej młodzieży, która dziękując za ciepłe przywitanie wyraziła nadzieję na dalszą współpracę między I Liceum a liceum w Petah Tikva w Izraelu. Artystyczną część uroczystości rozpoczęła Karina Lipińska, uczennica klasy 3d, która wykonała piosenkę z repertuaru Ewy Demarczyk do słów Juliana Tuwima "Tomaszów". Projekcja przygotowanego specjalnie na tę okoliczność dokumentalnego filmu była swoistym spotkaniem z wielokulturowością Tomaszowa Mazowieckiego. Wszyscy poznali, że nasze miasto, choć młode historycznie, może pochwalić się bogatą tradycją. To tu stykała się kultura polska, żydowska, niemiecka i rosyjska, tu najstarszą tomaszowską szkołę- nasze I Liceum, założyli przemysłowcy i kupcy pochodzenia polskiego i żydowskiego, tu wreszcie w jednej ławce obok syna fabrykanta siedział syn rolnika.

Muzyka łączy narody. "Hava Nagila" i "Hevenu Shalom Aleichem" to tradycyjne izraelskie piosenki, które w czasie czwartkowego spotkania wykonał chór I Liceum pod batutą pani Kariny Góry. Rytmiczne słowa i skoczna melodia spowodowały, że cała sala wtórowała chórowi gromkim przyklaskiwaniem, a spontaniczne podrygiwanie nikogo nie dziwiło. Nie zabrakło oczywiście ludowego akcentu. Zespół Lubochnianie przygotował krótki program prezentujący tradycyjne polskie tańce. Choreografem i instruktorem tańca w zespole jest pani Milena Dzięcielewska, akompaniatorem pan Dariusz Czerwiński, a kierownikiem zespołu pani Małgorzata Tyce. Kontynuacją ludowego charakteru, a jednocześnie ciekawym warsztatem integracyjnym była wspólna nauka oberka. Tym razem w rolę instruktorek wcieliły się nauczycielki wychowania fizycznego Aldona Kapruziak i Monika Borowczyk-Józwik. Translacją wszelkich tanecznych wskazówek zajęła się nauczycielka języka angielskiego w I Liceum pani Sylwia Wilmańska. Uśmiech, radość, wspólna zabawa- tak można by podsumować ten punkt programu.

Rok 2012 ogłoszony został Rokiem Janusza Korczaka. Działalność tego wybitnego pedagoga, pisarza, przyjaciela dzieci i młodzieży stała się tematem przewodnim warsztatu literackiego, w czasie którego uczniowie polscy i izraelscy mogli porozmawiać o swoich narodach, ich tradycji i historii wpisanej często w życiorysy wybitnych postaci. Spotkania te pokazały, że młodzież całego świata chce cieszyć się życiem, poznawać nowych ludzi, realizować swoje marzenia. Entuzjazm połączony z troską o historię to wielki kapitał, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Pamiętając o swojej tradycji jesteśmy otwarci na dialog emocjonalny i intelektualny, na porozumienie i budowanie nowych więzi.

Święto Szkoły - ślubowanie klas I oraz Dzień Nauczyciela

To była prawdziwie niezwykła uroczystość. Dnia 11 października odbyła się w I Liceum uroczystość Święta Szkoły połączona z Dniem Nauczyciela. Rozpoczęło się od aktu ślubowania klas 1, kiedy to przedstawiciele poszczególnych klas dokonali ślubowania w imieniu pozostałych kolegów i koleżanek ze swojej klasy. Ten niezwykły moment jest zawsze bardzo uroczystą chwilą w historii naszej szkoły.

W imieniu klas 1 głos zabrał uczeń klasy 1c - Marcin Zatyka. Oto słowa, jakie skierował do zebranych na sali:

Szanowna dyrekcjo, drodzy nauczyciele!

Mam zaszczyt wystąpić dziś w imieniu uczniów klas 1, którzy przed chwilą w symboliczny sposób zostali włączeni do społeczności uczniowskiej I Liceum. To dla nas ważna chwila, ponieważ bycie uczniem najstarszej szkoły w mieście zobowiązuje. Gdy jeszcze jako gimnazjaliści dokonywaliśmy wyboru swej nowej szkoły braliśmy pod uwagę szereg argumentów, ale bardzo ważne było z pewnością to, że jest to szkoła wyjątkowa. Wyjątkowa ze względu na swoją piękną tradycję, którą cenimy, bo świadczy o trwałości zasad. Wyjątkowa, bo dobrze tu uczą, a to przecież ważne. Niezwykła ze względu na tą słynną niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą wyjątkowi ludzie. "Jedną z najważniejszych pociech życia jest przyjaźń, a jedną z największych pociech przyjaźni jest to, że masz kogoś, komu możesz zawierzyć swój sukces" (Alessandro Manzoni). I ja tak myślę, a ze mną i inni pierwszoklasiści. Wiem, że znajdziemy tu takich ludzi. Cieszymy się , że jesteśmy uczniami tej szkoły. Jesteśmy pewni, że czas spędzony tutaj będzie najpiękniejszym okresem naszej młodości. Dziękuję.

Na naszą uroczystość przybyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pani Katarzyna Banaszczak, Członkowie Zarządu Powiatu pan Leon Karwat, Pan Mirosław Baran, pan Andrzej Wodziński. A wykład inauguracyjny wygłosiła absolwentka I Liceum z roku 1996 Kinga Burzyńska, znana wszystkim dziennikarka pracująca obecnie w telewizji TVN, która w bardzo interesujący sposób podzieliła się z nami swymi doświadczeniami. Jej opowieści wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród młodzieży, a przygotowany dodatkowo pokaz najciekawszych fragmentów materiałów nagrywanych przez dziennikarkę był wyjątkowych dopełnieniem całości. Nasi uczniowie serdecznie podziękowali za ciekawą lekcję dziennikarstwa.

Kolejnym punktem uroczystości były życzenia od dyrekcji szkoły dla wszystkich nauczycieli z racji przypadającego 14 października Święta Edukacji Narodowej. W tym roku nagrodę organu prowadzącego otrzymała pani Bożena Zielonka i pani Marta Szymańska, zaś nagrodę dyrektora I Liceum pani Mirosława Marcinkowska- Budnik, pani Monika Socha, pani Małgorzata Padar, pani Monika Borowczyk- Józwik, pani Małgorzata Szadkowska, pani Jolanta Janicka, pani Sylwia Wilmańska, pan Rajmund Ciszewski, pan Marek Grabolus, pan Mariusz Link.

Po części oficjalnej przyszła kolej na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie klas 2 i 3. W rolę prowadzących wcielili się Wioletta Garstka z klasy 2e i Kacper Wojtaszczyk z klasy 2a. Rozpoczął Piotr Przedbora (3a), który zaprezentował mini koncert gitarowy, a po nim również z klasy 3, tym razem 3c Kinga Kozłowska wyrecytowała wiersz Zbigniewa Herberta "Pan od przyrody". W całość programu wplecione były piękne życzenia, które na ręce wszystkich nauczycieli składali prowadzący program. Oto one:

"Ten szczególny dzień chcemy poświęcić naszym nauczycielom i wychowawcom, ludziom, którzy na co dzień znajdują dla nas czas, pomagają rozwiązywać nasze problemy- te małe i te życiowe, których troska o nasze wykształcenie jest zawodowym priorytetem. Cenimy waszą pasję, którą zarażacie nas i dzięki temu nasze naukowe poszukiwania i pytania nie świadczą o niewiedzy, ale o chęci poznawania czegoś nowego, nieokrytego. To wy jesteście naszymi przewodnikami i dzięki wam stajemy się mądrzejsi o nowe doświadczenia, które czynią nas bogatszymi. To z wami rozpoczynamy wędrówkę, która poprzez wzloty i upadki doprowadza do momentu dojrzałości. To dzięki wam czujemy się pewnie w czasie decydujących o naszym dalszym losie egzaminów. To wy wreszcie przeżywacie z nami wszystkie te ważne momenty i cieszycie się każdym naszym sukcesem. To wam, drodzy nauczyciele, dziś w czasie tej uroczystości serdecznie dziękujemy. Niech przygotowany program będzie wyrazem naszego szacunku i wdzięczności, niech wywoła uśmiech, wzruszy, niech pozostawi miłe wspomnienie".

A potem już kolejno taniec (Konrad Gadko wraz z partnerką), piękne wspomnienia byłych absolwentów, muzyka ta znana jak "Radość najpiękniejszych lat" Anny Jantar wykonywana przez Alicję Pierzchałę z klasy 2d, czy piosenka do znanej melodii "Piosenki o Tomaszowie" a słów wymyślonych przez uczennice z klasy 2d, ciekawe rymowanki prezentujące przedmioty, czy wreszcie elektroniczne pocztówki. Na koniec wystąpił nasz szkolny zespół z małym koncertem. To była prawdziwie niezwykła uroczystość.

DZIEŃ WALKI Z GŁODEM
640 REKORD POBITY !

Nasza szkoła bardzo chętnie organizuje wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, można więc śmiało stwierdzić że to nasza tradycja. Każdego roku przeprowadzane są akcje i happeningi mające nieść pomoc innym, to min. „Czerwonokrzysta Gwiazdka”, „Wielkanocny Koszyk” i „Kampania walki z głodem i Niedożywieniem” a także zbiórki żywności. Szkolne Koło PCK przy I Liceum Ogólnokształcącym każdego roku chętnie wspiera akcje charytatywne. Również tego roku uczniowie zorganizowali happening na temat walki z głodem i niedożywieniem na świecie i w naszym powiecie przedstawiając szokujące dane. Chętni przynosili ciasta do sprzedaży, z której zebrane datki zostaną przekazane na konto PCK przy oddziale w Tomaszowie Mazowieckim. Co roku zbieramy bardzo duże sumy w zeszłym roku zebraliśmy 465 złotych, a w tym 640. Po apelu organizatorka, czyli Pani Dorota Chruścielewska – Chojnacka udzieliła wywiadu odpowiadając na istotne pytania.

-Na czym głównie polega ta akcja?
-Akcja polega na tym, że zbieramy pieniądze z przeznaczeniem na dofinansowanie dożywiania dzieci, ale także osób dorosłych znajdujących się pod opieką zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Tomaszowie Mazowieckim, mniej więcej każdego roku około dwustu rodzin otrzymuje paczki żywnościowe na święta. Pieniądze zebrane pod katem sprzedaży ciast w naszej szkole przeznaczamy na wsparcie tej akcji Bożonarodzeniowej, w zeszłym roku zebraliśmy 465 złotych i one właśnie zasiliły paczki świąteczne i w tym roku będzie podobnie, czyli po podliczeniu efektów sprzedaży ciast wszystkie pieniążki zostaną przekazane do zarządu rejonowego.

-Czy są już wstępne szacunki zebranych pieniędzy?
-Jeszcze nie ma, ponieważ paczka jest zaplombowana i nie możemy się do niej dostać, natomiast cześć pieniędzy jest zbierana tak żeby można było wydawać resztę i z tego, co mówią osoby sprzedające sprzedaż jest bardzo dobra, ciasta bardzo szybko się sprzedają a nawet niektóre osoby darują większe kwoty na przykład nauczyciele lub nie chcą reszty.

-Ile zostało przyniesionych ciast w tym roku?
-Każda klasa miała obowiązek przygotować jedno ciasto, natomiast klasa 3A zakupiła talerzyki i łyżeczki, klasa 1E i przyniosła aż cztery ciast.

-Trudno było zorganizować u nas w szkole taka akcję?
-Nie, bardzo łatwo. Młodzież jest bardzo chętna do udziału w takich akcjach i do pomocy innym, bardzo spontanicznie reagują. W żadnej klasie nie było problemu praktycznie po przedstawieniu sytuacji zgłaszały się osoby chętne, nie było także problemów z zorganizowaniem happeningu.

-Ile osób zawiera nasze szklone koło PCK?
-W tej chwili jesteśmy w trakcie powiększania tego składu, ponieważ mamy nowy rok szkolny, ale zwykle pięćdziesiąt procent uczniów naszej szkoły opłaca składki.

-Jakie akcje tego typu organizuje jeszcze nasza szkoła?
-Akcje, które mają taki cel pomocowy to przede wszystkim „Kampania walki z głodem i Niedożywieniem” później organizujemy akcję „Czerwonokrzyska Gwiazdka”, „Wielkanocny Koszyk” i „Gorączka złota” to właśnie akcje gdzie zbieramy, ale są pieniążki. Przeprowadzamy również zbiórki żywności, czy też włączamy się do happeningu miejskiego promującego walkę z AIDS.

Jednym z alarmujących problemów współczesnego świata jest stale powiększające się zjawisko niedostatku i spowodowanego nim niedożywienia i głodu w skali globalnej. Przyjmuje się, że co szósty mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu następstw głodu i niedożywienia zarówno ilościowego jak i jakościowego. Pomysł narodził się w Finlandii w 1999 r., w której postanowiono wykorzystać datę 16 października ogłoszoną w 1947 r roku Międzynarodowym Dniem Żywienia i Walki z Głodem Od samego początku kampanii poświęcały się dwa cele: ukazanie zjawiska głodu i aktywizacja społeczności lokalnych jak i pozyskanie środków na realizację konkretnych działań pomocowych. Akcja okazała się dużym sukcesem i dlatego też PCK postanowił upowszechnić jej ideę wśród innych Stowarzyszeń Krajowych Czerwonego Krzyża w rejonie Europy Centralnej. W 2002 roku „Kampanię Walki z Głodem i Niedożywieniem” zrealizowały: Albania, Bułgaria, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Słowenia. Celem kampanii jest poprawa sytuacji osób potrzebujących poprzez świadomość społeczeństwa na temat problemu głodu i ubóstwa. Największe trudności z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości żywności mają kraje afrykańskie (Etiopia, Kenia, Burkina Faso, Mozambik, Zambia, Zimbabwe, Angola); kraje azjatyckie (Nepal, Sri Lanka, Kambodża, Bangladesz, Afganistan, Pakistan) i amerykańskie (Peru, Boliwia, Kolumbia, Haiti) Niedożywienie powoduje 55 % z wszystkich zgonów dzieci na świecie – proporcja, jaką nie osiągnęła żadna choroba zakaźna od czasów zarazy morowej. Ok 183 milionów dzieci waży mniej niż powinna. Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydać codzienny posiłek południowy. Około osiemnastu tysięcy dzieci codziennie umiera z głodu, bądź w skutek niedożywienia, a 850 milionów ludzi idzie spać z pustym żołądkiem. Sytuacja materialna dzieci spośród 23 krajów europejskich – alarmuje UNICEF. Szacuje się, że z powodu niedożywienia w Polsce cierpi blisko 2 miliony maluchów. W najgorszej sytuacji są rodziny, które maja czworo i więcej dzieci. One na każdą z pociech mogą przeznaczyć miesięcznie nie więcej niż 387 złotych. Dla porównania Norwegowie wydają na dzieci dziesięciokrotnie więcej.

Włochy !

Chciałabym przedstawić wam najciekawsze miejsca na świecie. Co tydzień będę wam prezentować jakiś kraj i ciekawe miejsce do zwiedzenia.

Zaczynam od Włoch. Jak wiecie w tym roku organizowana była szkolna wycieczka do tego południowego państwa Europy. Uczestnicy przeżyli tam niezapomniane chwile, zwiedzając cudowne miejsca. Niewątpliwie jednym z nich jest PIZA, miasto w prowincji Toskanii nad rzeką Arną. To niezwykłe miejsce obfituje w atrakcje turystyczne, wśród których należy wymienić Katedrę Santa Maria Assuntaz (XIw.) oraz Campo dei Miracoli (Plac cudów). Nie ma jednak chyba turysty, który nie chciałby się sfotografować na tle Krzywej Wieży (Torre Pendente). Kto tylko na nią spojrzy ma wrażenie, że za chwile runie. Naprawdę słynna wieża jest dzwonnicą, a jej odchylanie od pionu zaczęło się już w trakcie budowy. Jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł architektury.

Myślę, że zaciekawiłam was historią Pizy i z chęcią będziecie chcieli wybrać się właśnie tam na wycieczkę.

Mikroproza w akcji


Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, co oznacza, że zewsząd otacza nas ogrom danych. Naturalnym jest więc, że staramy się zwięźle przedstawić dany temat, jednocześnie podając tylko najistotniejsze informacje. Zasada ‘minimum słów – maksimum treści’ do tej pory jest pożądana, zwłaszcza w krótkich wiadomościach tekstowych – smsach. I dlatego też ogromną popularność zdobył serwis społecznościowy Twitter, który umożliwia publikowanie 140-znakowych postów. Wprawdzie taka liczba znaków to niewiele, ale serwis ten ciągle należy do najczęściej używanych platform komunikacji.

Tym, za co socjologowie wprost uwielbiają serwisy społecznościowe, są zmiany, które następują po sobie szybko i są idealnym narzędziem badawczym danej grupy ludzi. Jedną z takich zmian jest powstanie twórczości literackiej, mieszczącej się właśnie w 140 znakach… Ktoś mógłby zadać pytanie, zresztą bardzo słuszne, czy owa treść w ogóle kwalifikuje się jako twórczość literacka. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Warto tutaj także wspomnieć o pewnym zakładzie. Ernest Hemingway założył się ze swoimi przyjaciółmi, że napisze historię w dokładnie sześciu słowach. I napisał. Zdanie „For Sale: baby shoes, never worn.” (tłum.: Na sprzedaż: buty dziecięce, nigdy nie noszone) do dziś wywołuje u czytającego przygnębienie, a przecież to tylko kilka słów. Można by napisać nowelę lub nawet powieść na podstawie powyższej lakonicznej wypowiedzi, ale wtedy nie byłoby to żadnym wyzwaniem. Sztuką jest za to, stworzyć coś równie ujmującego w ograniczonej liczbie wyrazów.

Tematem mikroprozy zainteresował się również polski scenarzysta, Piotr Wereśniak, który swojego czasu sam napisał kilkanaście krótkich historii. Oto przykłady:

„Adam mówił mało. Nie potrafił być błyskotliwy. Uśmiechał się tylko zagadkowo i potakiwał. Wszyscy uwielbiali jego towarzystwo.”

„Kiedy już nikogo poza nim nie było na Wyspie Ludożerców, popatrzył na swoje nogi. ‘Czy naprawdę potrzebuję obu?’ pomyślał.”

„Wielki Światowy Kryzys Finansowy obejrzał wiadomości i bardzo się zdziwił. ‘Dlaczego wszyscy zaczęli nagle mówić, że już się skończyłem?’ ”

Często zdarza się, że ten typ twórczości zawiera czarny humor lub zaskakującą puentę, choć nie jest to żelazna reguła. Zdania te mogą przypominać anegdoty i – tak samo jak one – mogą skłaniać do refleksji. Napisanie obszernego felietonu na temat kryzysu finansowego jest godne pochwały, ale czy wywoła on takie same emocje jak pytanie zadane przez zaskoczony Kryzys?

Oczywiście istnieją także inne krótkie formy występujące powszechnie w Internecie, nawet bardziej związane z typową beletrystyką, takie jak: drabble – limit 100 słów, droubble – 200 słów czy dribble – 50 słów. Sam termin drabble pochodzi z ksiązki Monty Pythona „Big Red Book” i pierwotnie był on grą słów, w której zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy napisze powieść, opierając się na wcześniej ustalonych zasadach. Obecnie również odbywają się zawody o napisanie jak najlepszego „ultrakrótkiego opowiadania”. Tworzenie krótkich form może być idealnym ćwiczeniem, które nauczy nas jak pisać zwięźle, przejrzyście i co ważne – treściwie. Przykład historii o duchach zamkniętej w 124 znakach?

“The perfect man, she thought. He walked her home. They kissed by moonlight. And then he showed her the spot where he died…”

„Bezpieczna przystań” - Nicholas Sparks

Po raz kolejny zastanawiając się, jaką książkę mogłabym wam polecić natknęłam się na „Bezpieczną przystań” Nicholasa Sparks’ a. Jest to kolejna książka tego bezkonkurencyjnego autora. „Bezpieczna przystań” niedługo wejdzie do kin, więc warto byłoby przeczytać najpierw książkę, gdyż powszechnie wiadomo, że zazwyczaj książka jest lepsza od filmu. A teraz zobaczmy, o czym ona opowiada… Kiedy w niewielkim miasteczku Southport na południu USA pojawia się tajemnicza młoda kobieta, mieszkańcy zadają sobie pytanie, co skłoniło ją do rozpoczęcia życia w tym odizolowanym miejscu. Piękna, ale zamknięta w sobie Katie, pracuje w lokalnej restauracji i wyraźnie unika nawiązywania nowych znajomości. Udaje się jej zachować dystans do momentu, w którym poznaje Alexa, właściciela sklepu i owdowiałego ojca dwójki dzieci. Wbrew sobie, Katie coraz bardziej angażuje się w życie rodziny. Ale nawet najczystsze uczucie nie odmieni jej przeszłości. Kobieta miała dobry powód, by zmienić tożsamość i uciec z Bostonu. Pogrzebała całe swoje dawne życie, by uciec przez brutalem, który zamienił jej życie w piekło. Teraz musi zdecydować, czy żyć dalej samotnie pod fałszywym imieniem, czy podjąć ryzyko i walczyć o własne szczęście. To pierwsze pozwoli jej zapomnieć przeszłość i zapewni bezpieczeństwo. To drugie da jej nadzieję na zbudowanie przyszłości. Zapowiada się ciekawie, więc zachęcam do czytania. Natomiast tych, których ta książka nie przekonała przygotowałam inną pt. „ Błękitnokrwiści” Melissy De La Cruz. Jest to ekspozycja, po którą powinni sięgnąć ci, którzy uwielbiają fantasy i modną tym czasy tematykę wampirów. Schuyler Van Alen nie sądziła, że jest kimś więcej niż tylko normalną nastolatką. Bardziej normalną niż jej koleżanki. W doborowym towarzystwie dziewcząt z elitarnej prywatnej szkoły, Schuyler wyglądała jak brzydkie kaczątko, ale nie przeszkadzało jej to… Do dnia, w którym skończyła piętnaście lat. Żyły na przedramionach dziewczyny nabrzmiały, tworząc przerażającą mozaikę błękitów i fioletu. Pojawił się głód – potworne łaknienie, którego nie mógł zaspokoić ludzki posiłek. Schuyler zaczęła się zmieniać – w kogo? Wszystko splata się w czasie z tragiczną śmiercią jednej z uczennic Duchesne. Czy tragedia ma coś wspólnego z Schuyler? I dlaczego Jack Force, najprzystojniejszy i najbardziej pożądany chłopak w szkole nagle zaczął zwracać uwagę na ignorowaną dotąd koleżankę? Schuyler chce poznać sekret Błękitnokrwistych, ale prawda może ją wiele kosztować. Świat wampirów rządzi się własnymi prawami, a ten, kto ich nie przestrzega – ginie. Książka ta jest świetna na długie jesienne wieczory, również polecam. Sama przeczytałam całą sagę tej powieści, więc ostrzegam, że to lektura bardzo wciągająca. Miłego czytania! ;)


Pierwszy numer gazetki w nowym roku szkolnym, czyli zaczynamy notowania 10 najpopularniejszych hitów po wakacjach:

1. Shaggy & Eve - Girls Just Wanna Have Fun

2. Rafał Brzozowski – Tak Blisko

3. Pink – Blow Me

4. Jula – Nie zatrzymasz mnie

5. Calvin Harris & Example - We'll Be Coming Back

6. Ewelina Lisowska – Nieodporny rozum

7. Shakira - Addicted to you

8. Far East Movement - Turn Up The Love

9. Monika Brodka – Varsovie

10. Linkin Park - Burn it Down

Słowo o albumie… Living Things – Linkin Park

Living Things miał światową premierę 20 czerwca. Jest to piąty album rockowego zespołu Linkin Park. Na płycie znajduje się 12 utworów, które na pewno większości publiczności się spodobają. Piosenką promującą album jest obecna w naszym zestawieniu piosenka Burn it Down. W Polsce płyta została przyjęta nadspodziewanie dobrze, gdyż krytycy muzyczni uważają, że połączenie „starego” i „nowego” Linkin Park jest mało trafne. Osobiście uważam album za jeden z najlepszych i godny polecenia. A wy, jak uważacie?


Chłopcy, skupcie się, bo oto chwila o zawodach dziewczyn. Nasze koleżanki rywalizowały ze sobą 15 października 2012r. w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich była SZTAFETA PRZEŁAJOWA (10 x 800m). Dzielne dziewczyny wywalczyły w Mistrzostwach Powiatu I miejsce oraz tym samym awans do Mistrzostw Rejonu, które odbędą się w najbliższy wtorek. Trzymajmy kciuki!
A oto zwycięska drużyna:
Deredas Aleksandra 2c
Bastrzyk Katarzyna 2f
Mokwińska Adrianna 1e
Bielas Izabela 2f
Socha Paulina 3f
Kaczmarek Amanda 1c
Przybysz Kinga 2a
Lasek Katarzyna 1f
Kapruziak Aleksandra 1c
Witoń Marta 3f
Dzianach Aleksandra
rezerwowa
1b
Kopacz Natalia
rezerwowa
1b


Następna była LIGA LEKKOATLETYCZNA. W Mistrzostwach Powiatu dziewczyny zajęły I miejsce i awansowały do Mistrzostw Rejonu. Po zaciętej walce okupionej małym niepowodzeniem i pechem koleżanki zajęły IV miejsce.
Oto nasze bohaterki:

Lasek Katarzyna 1e 100m, sztafeta 4x100m
Swarbuła Katarzyna 2d 100m, sztafeta 4x100m
Pyjecka Sonia 2d 100m, sztafeta 4x100m
Deredas Aleksandra 2c 400m
Witoń Marta 3f 400m
Józwik Daria 2e 400m
Kaczmarek Amanda 1c 800m
Bastrzyk Katarzyna 2f 800m
Mokwińska Ada 1e 800m
Garstka Weronika 3e skok w dal
Szymańska Agnieszka 1e skok w dal
Kapruziak Aleksandra 1c pchnięcie kulą
Walczak Kinga 1a pchnięcie kulą
Chojnacka Patrycja 1e pchnięcie kulą
Dzianach Aleksandra 1b 800m
Kopacz Natalia 1b800m

Teraz pora na INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE. Udział wzięły następujące dziewczyny:

Gogol Aleksandra 1B Miejsce 4, awans do Mistrzostw Województwa, (nie wystartowała na tym etapie)
Garstka Weronika 3E Miejsce 8
Kapruziak Aleksandra 1CMiejsce 2, awans do Mistrzostw Województwa, 9 miejsce w Mistrzostwach Województwa
Deredas Aleksandra 2C Miejsce 16
Witoń Marta 3FMiejsce 7
Kaczmarek Amanda 1C rezerwowa

Na dowód tego, że są zgranym zespołem zajęły I miejsce drużynowo. Aleksandra Kapruziak oraz Aleksandra Gogol zakwalifikowały się do Finału Województwa (w tej dyscyplinie nie ma etapu rejonowego). Wystartowała tylko Aleksandra Kapruziak zajmując VIII pozycję.


Teraz czas na chłopców. Dziewczyny, czytajcie uważnie! Na początek LIGA LEKKOATLETYCZNA. Zajęli oni I miejsce w Mistrzostwach Powiatu, a następnie Rejonu zdobywając awans do Mistrzostw Województwa. Oto nasi dzielni panowie w składzie:
Urbńczyk Filip 100m
Jakóbczyk Bartosz 100m
Kwaśniczko Patryk 100m
Mrugalski Mateusz 400m
Górecki Łukasz 400m
Filipczak Paweł 400m
Kasprzycki Dawid 1500m
Dziubałtowski Paweł 1500m
Sygitowicz Michał 1500m
Karwat Krystian skok w dal
Rybak Michał skok w dal
Łaski Mateusz skok w dal
Różański Grzegorz pchnięcie kulą
Bator Szymon pchnięcie kulą
Kobyłecki Piotr pchnięcie kulą

W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH nasi koledzy zajęli I miejsce w powiecie. Oto skład oraz indywidualne miejsca zawodników:

Kasprzycki Dawid 3 miejsce, awans do Mistrzostw Województwa
Górecki Łukasz 7 miejsce
Nowak Tomasz 9 miejsce
Filipczak Paweł 10 miejsce
Flegiel Mateusz 23 miejsce

Również w sztafecie przełajowej chłopcy poradzili sobie świetnie, zdobywając I miejsce i awansując do Mistrzostw Rejonu.

Zawody sportowo- strażackie

W niedzielę 9 września na błoniach obok toru łyżwiarskiego w Tomaszowie Mazowieckim drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej zmagały się w zawodach. Uczestnicy musieli zmierzyć się w bojówce oraz sztafecie. Najlepsi zawodnicy reprezentowali Białobrzegi, Ludwików i Nagórzyce. Zajęli oni odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Dla osób mniej wtajemniczonych mały poradnik. Sztafeta polega na pokonaniu 7 etapów po 50 metrów. Na każdym z nich była do pokonania jakaś przeszkoda. Bojówka natomiast jest to mała akcja strażacka polegająca na rozwinięciu węży, podłączeniu ich do motopompy oraz rozdzielacza, a następnie na strąceniu tarczy oraz pachołków. Wszystko oczywiście należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Organizatorem zawodów był Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego pan Rafał Zagozdon. Męska część zwycięzców otrzymała klucze imbusy, a żeńska koszulki strażackie. A całe spotkanie zakończyło się wspólnym grillowaniem. Oto nasi uczniowie biorący udział w zawodach:
  • drużynę z Białobrzeg reprezentowali: Szymon Madzio i Jan Krawczyk
  • drużynę z Ludwikowa reprezentowali: Piotr Kobyłecki i Jędrzej Kozieł
  • drużynę z Nagórzyc reprezentował Piotr Śmiechowicz


- Dlaczego przez jakiś czas konstruowano auta szerokości 80 cm?
- Żeby dało się oba łokcie trzymać na zewnątrz.

*************

Rozklekotany samochód z trudem dojeżdża do płatnego mostu:
- 75 groszy - mówi strażnik.
- Sprzedane - mówi uradowany kierowca.

*************

Kobieta pyta swego instruktora nauki prawa jazdy:
- Jak pan sądzi, ile jeszcze czasu potrzeba, abym umiała dobrze jeździć?
- Co najmniej trzy.
- Godziny?
- Nie, samochody.

*************

- Na czym polega bezstresowe szkolenie kierowców?
- Kursant ma jeździć tak, żeby się instruktor nie stresował.

*************

Przychodzi piłkarz do spowiedzi.
Ksiądz się pyta:
- Gdzie chcesz synu pójść, do nieba czy do piekła?
- Do Barcelony.

*************

Mama pyta Jasia:
-Jasiu, dlaczego nie bawisz się już z Kazikiem?
Jaś:
- Mamo, a czy ty byś chciała kolegować się z kimś, kto pali, pije i przeklina?
Mama:
- Nie Jasiu.
Jaś:
- Kaziu też nie chce.

Nasza Redakcja w roku 2012/2013

  • Maciek Skrzypek-REDAKTOR NACZELNY- to nasze „bystre oko szkoły”, bardzo charyzmatyczny i pomysłowy, w każdym wydaniu podsumowuje tydzień w swym „Felietonie tygodnia”
  • Kacper Wojtaszczyk-SZEF GRAFIKI I MONTAŻU- to on odpowiada za wirtualne istnienie gazetki, to nasza „złota rączka”, która dopracuje każdy element do perfekcji
  • Jakub Wujek- to nasz drugi specjalista od spraw wirtualnych
  • Agnieszka Białowąs- interesuje się kulturą, ale głownie tą, która dotyczy dobrego zachowania, podpowie ci, jak nie popełnić gafy
  • Kinga Bąk- specjalista od aktualności, to ona na bieżąco informuje nas, co dzieje się w naszym liceum, prawdziwy duch reportera
  • Sylwia Mitura- nasz obieżyświat, kocha podróże, dlatego pisze o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć, chce przedstawić nam świat od najlepszej strony, czy poprzez wędrowanie
  • Katarzyna Lenarcik- ona najlepiej wie, kto wygrał dzisiejszy mecz, kto zwyciężył na zawodach, to nasz korespondent sportowy (razem z Jakubem Porczykiem- specjalistą od siatkówki)


  • Kinga Kubacka- to prawdziwy znawca nowości filmowych i literackich, ona podpowie, na co wybrać się do kina, co poczytać wieczorami
  • Agnieszka Tarka- tropi wszystkie odkrycia i ciekawostki , zawsze nas czymś zaskoczy
  • Emilian Kowalczyk- interesuje się muzyką, przedstawia najnowsze trendy i ciekawych wykonawców
  • Jan Kącki i Michał Borysławski- odpowiadają za dowcip, z nimi nie można się nudzić, rozbawią cię do łez
  • Zuzanna Błażejewska- nasz redakcyjny literat wciągnie cię w tajniki swej powieści
  • Melania Wójcik, Marlena Szpath- nasz dział fotograficzny, to dzięki nim zobaczysz się na jednym ze szkolnych zdjęć

A naszym opiekunem jest p. Monika Socha

z