Felieton tygodnia strona 4
Moja opowieść strona 5
"Nie strzel gafy" strona 6
NEWS strona 8
Podróże strona 9
Kulturalnie i ciekawie strona 10
Muzyka strona 11
Co warto przeczytać strona 12
Sport strona 14
Humor strona 16
Redakcja strona 17

Szlachetni w 1LO.

W świątecznym czasie przygotowań do przeżycia rodzinnych świąt Bożego Narodzenia nie można zapomnieć o najuboższych, dla których każde święta to czas, kiedy zaznają ludzkiej życzliwości. Od kilku lat w całej Polsce promowane jest dzieło „Szlachetna Paczka”, która za zadanie ma konkretną pomoc konkretnej rodzinie. Na apel ten odpowiedzieli uczniowie 1LO, którzy w tym roku na większą skalę rozpowszechnili tę akcje i sami biorą w niej udział. Za przygotowania odpowiedzialni są przede wszystkim uczniowie klasy 3c, którzy w tym roku, jako pełnoprawni wolontariusze uczestniczą w „Szlachetnej paczce”. W naszej szkole jest ich 10, w tym 2 wolontariuszy pomocniczych, którzy nie skończyli jeszcze 18 roku życia. Cały oddział w Tomaszowie pomaga 17 rodzinom, w tym sami uczniowie 1LO przygotowują 4 oficjalne paczki. Nasi uczniowie przygotowują także akcje w gminie Ujazd. Liderom z Tomaszowa pomagają koordynatorzy województwa łódzkiego. Uczniowie mają nadzieję, że kiedy odejdą ze szkoły w kolejnej edycji „Szlachetnej paczki” znów widoczne będzie zaangażowanie naszej młodzieży.

NEMUS cz. 6

Skostniałe ręce odmawiały posłuszeństwa, łopata co chwilę wypadała z jego rąk. Kilka warstw ubrań na nic się zdały, gdy temperatura spada tak nisko. Wiedział, że to będzie ciężki rok, ale nie przypuszczał, że będzie musiał radzić sobie z tym wszystkim sam. Złość nabrzmiewała w nim już od kilku miesięcy, gdy jego syn odszedł wraz z ludźmi króla. Wywlekli z domu i kazali wsiąść na konia, jemu zaś kazali być dumnym, przecież dostąpił zaszczytu– dziecko może przecież zostać kiedyś sławnym rycerzem, bronić władcy.

Tylko czy on prosił o ten zaszczyt? Gdy zmarła jego żona, chłopak stał się jedynym sensem jego życia. Mieszkali daleko od cywilizacji, zdani tylko na siebie, kochający się i pomagający nawzajem. I nagle ktoś zabrał im to wszystko, bez jakiegokolwiek uprzedzenia czy zapytania. Nienawidził króla, nienawidził jego doradców, pyszałkowatych rycerzy. W młodości spędził wśród nich wiele czasu i zbyt dobrze wiedział, w co potrafią zmienić człowieka o dobrym sercu. Odszedł, zaszył się w spokojnym miejscu, myśląc, że już nigdy nikt ani nic nie przypomni mu o królu i jego dworze. Przecież nie zasłużył na to wszystko, chciał zniknąć... Miesiąc po odejściu chłopaka przybyło do niego dwoje ludzi. Kobieta o niesamowitych, czerwonych oczach, z akcentem przypominającym mowę Adarów i stosunkowo młody mężczyzna, o surowym i pochmurnym wyglądzie. Znali jego przeszłość prawie tak dokładnie jak on sam, wszystkie sekrety i przewinienia, sprawy dawne, o których próbował zapomnieć. Nie chcieli go ukarać, czy nawet zastraszyć, tylko dać wybór. Zaproponować czyn, który mógłby zmienić los pokoleń, odmienić wszystko, co tak bardzo doskwierało mu przez lata. Gdyby przybyli wcześniej, gdy syn był jeszcze po jego opieką, pewnie wyrzuciłby ich ze swego małego domu, lecz teraz nie miał nic do stracenia. Nieważne, co się z nim stanie, nieważne, co zrobi, nie zwróci mu to syna.

W kinie

Większość z nas w wolnym czasie lubi chodzić do kina. Pamiętajmy, że tam również, jak w każdym miejscu publicznym, obowiązują nas zasady savoire vivre`u.Kiedy udajemy się do kina oczywiście nie mamy obowiązku zakładania stroju formalnego. Przed wejściem powinno się wyłączyć lub wyciszyć telefon. Jeżeli chodzi o jedzenie i picie można je wnosić, ale warto wybrać takie produkty, które nie będą zbytnio szeleścić przy otwieraniu. Wszelkie próby przeszkadzania widzom uznane zostaną za brak szacunku do innych. Tak samo mogą być traktowane zbyt głośne rozmowy. Jeżeli jest już to konieczne ograniczajmy się do cichych komentarzy. Nie wolno również zdejmować butów i opierać nóg o fotel znajdujący się przed nami. Gdyby zdarzyło się, że musimy na chwilę wyjść, np. do toalety, należy pamiętać, że przechodząc między rzędami należy to czynić zawsze przodem do ludzi. Na koniec przed wyjściem z sali upewnijmy się, że nie zostawiliśmy żadnych opakowań po jedzeniu czy napojach (zawsze przy wyjściu jest kosz na śmieci). Miłego oglądania w kinie!

Andrzejki w I Liceum „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

W kalendarzu jeszcze jesień, ale patrząc za okno aż trudno w to uwierzyć. W naszej szkole w ostatni dzień listopada uczniowie wszystkich klas, zgodnie z planem działań Samorządu szkolnego, przygotowali andrzejkowe wróżby. Każdy zatem mógł dojść do wybranego stolika i sprawdzić, co go czeka w najbliższej przyszłości. Chętnych nie brakowało;)


   

MAJORKA

W dzisiejszych czasach podróżowanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielu ludzi coraz częściej wyjeżdża w celach wypoczynkowych. Podróże jednak nie tylko dostarczają rozrywki i relaksu, ale również wiedzy i ciekawych doznań poznawczych. Na dzisiejszy tydzień długo zastanawiałam się o czym wam opowiedzieć, ale że u nas zima i śnieg, ja wam opowiem o ciepłej i przepięknej MAJORCE.

To przede wszystkich bardzo słoneczna wyspa, gdzie sezon wypoczynkowy trwa ponad pół roku, bo od kwietnia do listopada. Gdy będzie zatem doskwierać wam jesienna chandra, nic tylko wyruszać na Majorkę. Praktycznie bezdeszczowe lato sprzyja kąpielom słonecznym oraz wędrowaniu po tej pięknej wyspie. A w czasie takich spacerów można podziwiać przepiękną roślinność kwiatową, której nie brakuje na Majorce oraz rozkoszować się urozmaiconą linią brzegową będącą raz złocistą plażą, innym razem urokliwą zatoczką. Można również spotkać miejsca bardzo ustronne, gdzie pragnący ciszy i spokoju turyści mogą upajać się dzikimi plażami. A gdy będziecie już wracać koniecznie pamiętajcie o swoich znajomych, którym warto kupić pamiątkę w jednym z licznych sklepów o bogatym upominkowym asortymencie.

Serdecznie polecam wybranie się na tę wyspę podczas wakacji;)

Filo + Zofia

WOLA AUTORA

Pisarze uwielbiają „przemycać” do swoich utworów różne elementy: wydarzenia z ich życia, nawiązania do innych dzieł literackich czy też rzeczy, którymi się interesują. I to ostatnie bynajmniej nie jest niczym niezwykłym, bo przecież każdy wolałby mówić o rzeczach dobrze mu znanych. I tak oto znaleźć można powieści z silnie zaznaczonym tematem lub okraszone ciekawostkami. Sienkiewicz za pomocą „Krzyżaków” przedstawia historię w sposób łatwo przyswajalny, zaś współczesny japoński pisarz Murakami od lat para się pośrednią edukacją muzyczną swoich czytelników, umieszczając tytuły wspaniałych, a mało znanych utworów jazzowych. A czy w takim razie istnieje utwór, który „przemyca” filozofię? Owszem, „Świat Zofii” Josteina Gaardnera.

NICZYM DORASTANIE

Historia opowiada o młodej, norweskiej dziewczynce Zofii Amundsen. Prowadzi ona zwyczajne, wręcz wypełnione rutyną życie, dopóki nie zaczyna otrzymywać anonimowe listy. Zaciekawiona odbiera każdy z nich i zmaga się z pytaniami od nieznajomego natury stricte filozoficznej: Kim jesteś? Skąd wziął się świat? Później listy przeradzają się w korespondencyjny kurs filozofii oraz pojmować otaczający ją świat w zupełnie inny sposób. Otrzymuje również listy przeznaczone dla kogoś zupełnie innego… Tak najlepiej można by streścić całą fabułę, nie zdradzając jednocześnie żadnego istotnego wątku. Warto także zwrócić uwagę na pewną ciekawą zależność: na początku książki, kiedy poznajemy Zofię, prostolinijna narracja relacjonuje spędzony przez nią dzień, innymi słowy jej działania i opinie niesamowicie nużą czytelnika, są infantylne, pod koniec zaś, trudno uwierzyć w wydarzenia, jakie mają miejsce. Wraz ze wzrostem poziomu trudności „lekcji” fabuła staje się coraz bardziej skomplikowana, a główna bohaterka dojrzewa na kartach powieści.

UMIŁOWANIE MĄDROŚCI

Zarówno Zofia, jak i czytelnicy stopniowo poznają główne nurty filozoficzne, kształtujące ludzki światopogląd od antyku do czasów współczesnych. Zaczynamy od mitologicznych wizji świata – skandynawskiej i greckiej, po czym przechodzimy do filozofów przyrody i trzech filozofów z Miletu. Kolejnym punktem kursu jest dział dotyczący przeznaczenia ze wspomnieniem wyroczni delfickiej oraz medyczna przysięga Hipokratesa. Następnie omówieni zostają najważniejsi filozofowie greccy – Sokrates, Platon oraz Arystoteles, filozofia hellenizmu, w tym – cynizm, stoicyzm, epikureizm, neoplatonizm czy też mistycyzm. Nauczyciel Zosi przygotował dla niej także wykład nt. filozofii chrześcijańskiej oraz średniowiecznej, w tym o św. Augustynie czy o św. Tomaszu z Akwinu, po to, by podczas kolejnej lekcji przedstawić jej humanizm renesansowy – tak odmienny od średniowiecznego teocentryzmu. Padają nazwiska takie jak: Ficino, Giovanni Pico della Mirandola, Galileo Galilei, Johannes Kepler, Leonardo da Vinci czy Erazm z Rotterdamu. W epoce baroku, m.in.: Ludwig Holdberg, racjonaliści – Kartezjusz i Baruch Spinoza czy też empiryści – John Locke i David Hume. W oświeceniu słyszymy o: Monteskiuszu, Wolterze czy też Rousseau. Cały osobny dział został przeznaczony dla Immanuela Kanta ze względu na charakterystyczne poglądy tego myśliciela, tak samo dla George Hegla. Nie zabrakło również egzystencjaliście Sørena Kierkegaarda czy materialisty historycznego Karola Marksa. Prąd naturalistyczny mówi o ww. Marksie, wybitnym biologu i autorze teorii ewolucji Karolu Darwinie oraz o ojcu psychoanalizy Zygmuncie Freudzie. Przywódcę ruchu surrealistycznego reprezentuje André Breton. Jeśli mowa o czasach nam bliższych, to Gaardner opisuje filozofię Fryderyka Nietzschego – autora słów ‘Bóg nie żyje’ czy egzystencjalistów Martina Heideggera i Jean Paula Sartre’a. Omówieni zostali najważniejsi filozofowie i myśliciele, począwszy od antyku a na czasach współczesnych kończąc. Ale celem Gaardnera było zainteresowanie czytelnika, dlatego tym, którzy pragną przeczytać z fachowej literatury, polecić można „Historię filozofii” Władysława Tatarkiewicza lub „Historię filozofii” Fredericka Coplestona.

UNIKATOWOŚĆ W GAARDNEROWSKIM STYLU

Powieść jest obiektywnie mówiąc naprawdę dobra, a dalsza jej ocena to już element recenzji, lecz pewne jest to, że „Sofies verden” to utwór unikatowy i fascynujący. O tym, że dodatkowo edukuje czytelnika, nie trzeba dodawać. A przecież autor napisał ten utwór dla swoich dzieci, by subtelnie zainteresować je filozofią europejską. W 1999 r. nakręcona została ekranizacja, zaś w 2000 r. powstał miniserial. Powieść Gaardnera zyskała miano powieści kultowej nie tylko ze względu na filozoficzne lekcje wplecione w fabułę (to, czy zgrabnie jest już sprawą sporną), ale dzięki postępującemu tajemniczemu klimatowi, elementom surrealistycznym oraz zaskakującemu zakończeniu. Można nie czytać tego swoistego „podręcznika filozofii”, ale naprawdę nie wypada o nim nie wiedzieć. Mottem powieści jest znany powszechnie cytat J.W. Goethego:

„Komu trzy tysiące lat nie mówią nic,
niech w ciemności niewiedzy żyje z dnia na dzień.”


Witajcie po raz kolejny, tym razem w zimowej aurze. Jak co tydzień przygotowałem dla Was listę TOP10:

1. Lykke Li - I Follow Rivers

2. Rihanna - Diamonds

3. Enej - Tak Smakuje Życie

4. Adele - Skyfall

5. Bruno Mars - Locked Out Of Heaven

6. Lana Del Rey - Summertime Sadness

7. Pectus - Barcelona

8. Flo Rida - I Cry

9. Ania Wyszkoni - Zapytaj Mnie O To Kochany

10.Olly Murs & Flo Rida - Troublemaker

Słowo o artyście... Calvin Harris

Urodzony 17 stycznia 1984 roku w Szkocji, a jego prawdziwe imię i nazwisko to Adam Richard Wiles. Calvin Harris przede wszystkim zajmuje się pracą DJ-a, ale jest również producentem, autorem teksów i piosenkarzem. Karierę muzyczną zaczął w roku 1999, jednak rozgłos uzyskał dopiero na początku 2002 roku, gdy wydał utwór "Stouffer". W 2007 roku wydał swój pierwszy album zatytułowany "I Created Disco", na którym to było bardzo wiele nawiązań do klimatów lat 80. Kolejnym dziełem wydanym przez Harrisa była wydana w 2009 roku płyta "Ready for the Weekend", a największym hitem z tego albumu jest "Flashback". Z tą płytą związana jest również ciekawa historia. W kwietniu 2008 roku Adam stwierdził, że jedyna kopia jego przyszłego albumu zaginęła na lotnisku, jednak jak się później okazało, autor chciał mieć więcej czasu na przygotowanie go. Jego najnowsza płyta wydana 26 października 2012 nosi tytuł "18 Months".Znajduje się na niej wiele hitów takich jak "Let's Go" nagrany razem z Ne-Yo, "We Found Love" nagrany wspólnie z Rihanną czy "We'll Be Coming Back" stworzony razem z Example. Podsumowując, moim zdaniem Calvin Harris ma bardzo duży talent muzyczny, który potwierdza w dotychczasowych nagraniach. A co wy o nim sądzicie?

Teraz trochę o filmie. W tym numerze przygotowałam dla was filmy nieco odmienne. Pierwszy to dramat, drugi zaś komedia romantyczna. Jeden film polski, drugi zagraniczny. A teraz nieco o nich.

Film pt. "Mój rower" wszedł do kin w połowie listopada. To historia trzech mężczyzn reprezentujących kolejne pokolenia rodziny: dziadka Włodka, jego syna Pawła oraz wnuka Maćka. Są skłóceni, nie widzieli się od lat. Pewne wydarzenie, które rozegra się w rodzinie, spowoduje jednak, że bohaterowie w końcu się spotkają i skonfrontują ze sobą. Będą musieli nauczyć się, jak ze sobą rozmawiać i wzajemnie się zrozumieć.

Natomiast drugim filmem, jaki przygotowałam to francuska komedia "To nie miłość". Julien ma poważny problem. Choć jest świetnym terapeutą małżeńskim, sam nie potrafi zatrzymać przy sobie kobiety na dłużej niż dwa tygodnie. I nie bez powodu - od czasów młodości Julien przynosi pecha wszystkim kobietom, które się w nim zakochują. Ten pech może w jednym tygodniu parę razy posłać dziewczynę do szpitala, zrujnować jej karierę albo doprowadzić do śmiertelnej kłótni z rodziną. Jednym słowem Julien jest dla kobiet jak czarny kot. Joanna sprawdzi to na własnej skórze już w dniu, w którym go spotka po raz pierwszy. Sukcesy w pracy, dobra passa w miłości, istnieje ryzyko, że to wszystko się zmieni…

To na tyle w artykule. Myślę, że filmy ciekawe i warte obejrzenia. Zapraszam do kin. :)

OLA KAPRUZIAK- ŁYŻWIARSKI TALENT

Nasza szkoła jest pełna talentów. Wśród nich jest uczennica klasy 1C Aleksandra Kapruziak. Ola jest od trzech lat w kadrze juniorów w łyżwiarstwie szybkim. W tym roku natomiast zaczęła swoją przygodę w reprezentacji kraju. W tym artykule postaram się przedstawić Wam najważniejsze sukcesy naszej koleżanki. W Pucharze Świata, który odbył się w Mińsku, zajęła siódme miejsce w biegu masowym ze startu wspólnego. Jej życiowy rekord to 41,79 na dystansie 500m (tym samym zajęła 13 miejsce w stawce). Od wtorku Ola jest w Inzell w Niemczech, gdzie w weekend zmagać się będzie w drugim już cyklu Pucharu Świata Juniorów. Trzymajmy za nią mocno kciuki, żeby sięgnęła po złoto. Jestem przekonana, że o Oli jeszcze usłyszymy.

 


KS LECHIA JUNIORZY

16 grudnia 2012 r. o godzinie 13.00 mecz
KS LECHIA TOMASZÓW - MULKS MOS SIERADZ

W drużynie Lechii grają chłopcy z I Liceum. Zapraszamy do kibicowania.


Nauczycielka kazała przynieść uczniom na lekcję jakieś przedmioty związane ze szpitalem.
Basia przyniosła strzykawkę, Henio - słuchawki lekarskie, a Jasio - maskę tlenową.
- Skąd to wziąłeś, Jasiu?
- Od dziadka.
- A co dziadek powiedział?
- Eeeeeeeehhhhh... eeeeeehhhh... ououoo...

**********

**********

Tato mówi do Jasia:
- Nie rozumiem, jak ty możesz zadawać się z Wojtkiem. Przecież to niegrzeczny chłopiec, najgorszy uczeń w klasie!
- Przez wdzięczność tato. Gdyby nie on, ja byłbym najgorszym uczniem!

**********

Na egzaminie do szkoły średniej profesor pyta:
- Jak masz na nazwisko?
- Fąfara.
- A czemu masz tak radosny wyraz twarzy?
- Bo prawidłowo odpowiedziałem na pańskie pierwsze pytanie!

**********

Nauczyciel napisał na tablicy wzór chemiczny i zapytał :
- Małgosiu, co to za wzór?
- To jest... No, mam to na końcu języka...
- Dziecko, wypluj to szybko! - mówi nauczyciel - To kwas siarkowy!!!

**********

Nauczyciel wpisał w dzienniczku uczennicy:
-'Basia, to nieznośna gaduła'.
Nazajutrz dziewczynka przyniosła dzienniczek z adnotacją ojca:
-'Gdyby pan posłuchał jej mamy, to...ho, ho...!'

Nasza Redakcja w roku 2012/2013

  • Maciek Skrzypek-REDAKTOR NACZELNY- to nasze „bystre oko szkoły”
  • Kacper Wojtaszczyk-SZEF GRAFIKI I MONTAŻU- to on odpowiada za wirtualne istnienie gazetki
  • Jakub Wujek- to nasz drugi specjalista od spraw wirtualnych
  • Agnieszka Białowąs- interesuje się kulturą, ale głownie tą, która dotyczy dobrego zachowania
  • Kinga Bąk- specjalista od aktualności, to ona na bieżąco informuje nas, co dzieje się w naszym liceum
  • Sylwia Mitura- nasz obieżyświat, kocha podróże, dlatego pisze o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć
  • Katarzyna Lenarcik- to nasz korespondent sportowy (razem z Jakubem Porczykiem- specjalistą od siatkówki)
  • Kinga Kubacka- to prawdziwy znawca nowości filmowych i literackich
  • Agnieszka Tarka- tropi wszystkie odkrycia i ciekawostki
  • Emilian Kowalczyk- interesuje się muzyką, przedstawia najnowsze trendy i ciekawych wykonawców
  • Jan Kącki i Michał Borysławski- odpowiadają za dowcip, z nimi nie można się nudzić
  • Zuzanna Błażejewska- nasz redakcyjny literat wciągnie cię w tajniki swej powieści
  • Melania Wójcik, Marlena Szpath- to nasz dział fotograficzny

A naszym opiekunem jest p. Monika Socha

z