Spis Treści:
Kalendarz maturzysty strona 2
Spis treści strona 3
Felieton tygodnia strona 4
Okiem felietonisty strona 5
"Kulturalnie i ciekawie" strona 6
Ciekawi świata strona 7
Sport strona 8
Okiem dziennikarza sportowego strona 9
Samorząd Szkolny strona 10
Samorząd Szkolny strona 11
Humor strona 12
Nasza twórczość strona 13
My w obiektywie strona 14
Też my w obiektywie strona 15
Redakcja strona 16
Wielki come back

Troszkę nas nie było na arenie medialnej. Przeżywaliśmy gorsze chwile, ale dziś odbijamy się i wypływamy na głęboką wodę. Wracamy w nowym składzie ze świeżą krwią. Nabraliśmy wiatru w żagle i ruszamy dla was. Wiele się działo przez te pół roku naszej nieobecności, a najważniejszym wydarzeniem było 110-lecie naszej szkoły. Ponadto wybraliśmy nowy samorząd szkolny a także zorganizowaliśmy dzień walki z głodem. Debata jak zwykle była burzliwa, ale to widocznie zwyczaj naszej szkoły. Wybory wygrał kandydat elokwentny i będący świetnym mówcą. Samorząd zdominowany jest przez panów, ale mamy nadzieje, że jedyny głos damski będzie miał coś do powiedzenia. Zanim jednak rozpoczęła się sama gorączka wyborcza pod koniec września hucznie obchodziliśmy 110 lat naszej Alma Mater. Zaproszono wybitnych gości, absolwentów, osoby zasłużone dla tomaszowskiej edukacji. Uczniowie pod kierownictwem naszych polonistek przygotowali profesjonalny program artystyczny, który zachwycił zebranych gości. Program ubogacił akompaniament pana Linka i Łukasza Borońskiego- absolwenta naszej szkoły. Po raz kolejny nie zawiódł nasz ukochany chór pod batutą pani Kariny Góry. Na pamiątkę tego wydarzenia została wydana książka o naszej szkole. Wszystkim naszym czytelnikom obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby umilić wam ten rok szkolny, działać prężnie, oceniać często subiektywnie to, co dzieje się w naszym liceum. Mamy nowe pomysły na to, by działać w przestrzeni internetowej. W tym roku obchodzić będziemy 2 lata istnienia naszej gazetki, już z nowym redaktorem naczelnym . Udanego weekendu i widzimy się za 2 tygodnie.


Witamy w Świecie Dysku

PARODIA IDEALNA

W 1983 roku światło dzienne ujrzała powieść „Kolor magii” autorstwa brytyjskiego pisarza Therry’ego Pratchetta. Autor zapewne nie przewidywał, że jego wieloksiąg odniesie tak wielki sukces, zważywszy na to, iż na chwilę obecną liczy on aż 39 powieści, licznych opowiadań, ekranizacji, map czy encyklopedii dotyczących Świata Dysku, oraz liczne grono fanów na całym świecie. A czym jest ów Świat Dysku? Pratchett stworzył swoiste uniwersum, w którym nasz świat przedstawiany jest niczym w krzywym zwierciadle. Zasadnicza różnica dotyczy już budowy świata, bowiem tytułowy „dysk” spoczywa na grzbietach czterech słoni, zaś ci stoją na skorupie wielkiego żółwia A’Tuina. Choć opis może wydawać się nieco nietypowy, to jednak czytelnicy i krytycy na całym świecie docenili ukryty w utworach potencjał. Trudno im się dziwić, ponieważ ów wieloksiąg zachwyca humorem, pomysłowością oraz pozwala spojrzeć na wiele rzeczy z zupełnie innej perspektywy.

DOKŁADNIEJ

Co do tej pory zostało sparodiowane? Sztuki Szekspira (Trzy wiedźmy), wojsko i feminizm (Potworny regiment), buddyzm i sztuki walki (Złodziej czasu), Pulp Fiction (Prawda), wampiry i religia (Carpe Jurgulum -> nawet tytuł jest parodią, z łac. „Chwytaj gardło”, zamiast „Chwytaj dzień”), Boże Narodzenie (Wiedźmikołaj), życie doczesne (Kosiarz), Holywood i Oscary (Ruchome obrazki), podróże w czasie (Straż nocna) oraz wiele, wiele innych aspektów życia, takich jak: kultura, polityka, upływ czasu czy nawet miasta – Ankh-Morpork łudząco przypomina połączenie Nowego Jorku oraz renesansowego miasta, co więcej jego dewizą jest wiele mówiąca sentencja: Merus in pectrum et in aquam (łac. Czystość w sercu i w wodzie).

PODZIAŁ

Cały wieloksiąg składa się z kilku podcykli, a zatem nie trzeba czytać wszystkich powieści. Wyróżnia się dwa rodzaje podcykli: dotyczący postaci (np. Śmierci [cudowna, charyzmatyczna postać], Straży Miejskiej czy Czarownicach z Lancre) lub podcykle dotyczące bardziej ogólnych kategorii (np. podcykl biznesowy, młodzieżowy czy też o starożytnych cywilizacjach).

JĘZYKOWE SPRAWY

Wszystkie utwory brzmią wspaniale w oryginale, ale co z językiem polskim? Wspaniałymi tłumaczeniami raczy nas nikt inny jak Piotr W. Cholewa, tłumacz fandomu fantastycznego, dzięki któremu polscy czytelnicy również mogą się cieszyć chociażby grami językowymi. Ale znającym język angielski na dobrym poziomie, poleca się oczywiście lekturę w oryginale.

U ŹRÓDŁA

Ponieważ mówienie o literaturze to jedno, a czytanie literatury to drugie, a zatem warto poznać kilka cytatów z serii. Kto wie, może to właśnie dzięki nim, ktoś zdecyduje się zagłębić w „dyskowy” świat.
KOMPENDIUM, czyli Kinga Bąk (3f) o ciekawostkach

Czajniki elektryczne

Pierwsze czajniki elektryczne posiadały spirale w oddzielonych przegródkach umieszczonych pod dnem. Woda nie miała kontaktu z przewodami i dlatego podgrzewała się bardzo wolno. W 1923 r. Arthur Large dokonał zmian. W środku miedzianej rurki umieścił przewody. Rurka mogła już stykać się z wodą w czajniku i szybko się podgrzewała .

Konserwy

Produkty konserwowane w puszkach wprowadził Anglik, Peter Durand. Jego pomysł kupiła firma Donkin, Hall and Gamble. W 1811 r. założyła ona zakłady poszukujące żywności i od 1830 roku puszkowaną żywność można było zakupić w londyńskich sklepach.

Długopis

W 1983 r. Laslo Biro (1900-85), węgierski artysta i dziennikarz, oraz jego brat Georg, chemik opatentowali projekt pierwszego długopisu. Nazwali swój długopis „biro”. Tusz ze zbiornika wewnątrz długopisu spływał na poruszającą się swobodnie kulkę. Wynaleziona do długopisów specjalny tusz. Wysychał on natychmiast po zetknięciu z powietrzem. Długopis został po raz pierwszy wykorzystany prze Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne, ponieważ tusz nie wyciekał na dużych wysokościach.

Taśma klejąca

W 1928 r. Amerykanin Richard Drew wynalazł taśmę klejącą ogólnego użytku. Znana była ona pod nazwą „scoth”. Składała się z paska przezroczystego plastiku, pokrytego z jednej strony warstwą kleju.

Buum! Przekraczamy progi października i przed nami zawody sportowe. A to lekkoatletyka, przełaje, pływanie, a także piłka ręczna. Ambitnie staramy się współpracować w grupie, jak i indywidualnie pracować na konto szkolne. „I LO” – krzyczą nam kibice, podczas gdy my wylewamy siódme poty. Skaczemy jak koniki polne, biegamy w tempie Bolta, pływamy jak delfiny, celujemy do bramki jak Bielecki z jednym okiem. Kieruje nami kadra naszych wuefistów, którzy „zjadają paznokcie” ze stresu. Nasza szkoła otrzymała, za ubiegły rok szkolny, puchary za I miejsce we współzawodnictwie szkół ponadgimnazjalnych. To oznacza, że w wielu dyscyplinach sportowych jesteśmy niepokonani. W imieniu licealistów puchar odebrali Izabela Bielas i Paweł Filipczak- sportowcy z klasy 3f.

Jesteśmy najlepsi, lepszych nie znajdziecie!

A teraz parę słów o pokazach tanecznych i meczach w naszej budzie.
Nasza szkoła gościła w tym roku szkolnym najlepszych siatkarzy z województwa w turnieju, a to dopiero początek roku, więc czekamy na kolejne odwiedziny z regionu i nie tylko.
Taniec to nasz atut, więc się chwalimy! Otwieraliśmy turniej piłki siatkowej w naszej szkole, a także na Lechii. Ponadto tańczymy podczas wielu szkolnych uroczystości. Wszystkie te obroty ruchy i rytm zawdzięczamy ciężkim treningom pod kierownictwem pani Moniki Borowczyk-Jóźwik. Mimo przeszkód pokazaliśmy, że stać nas na występy na wysokim poziomie.
A już niedługo zima – szusy na nartach, wyścigi na sankach i piruety na łyżwach.
Siema! Do następnego razu




Drodzy koledzy!
Cały samorząd pragnie wam jeszcze raz podziękować za zaufanie i zaprosić do współpracy. Bardzo chcemy, aby ten rok szkolny był bogaty w wydarzenia nie tylko zabawne, ale także i te, które rozwijają naszą wiedzę i zainteresowania. Jak wcześniej zostało powiedziane, jesteśmy otwarci na wasze pomysły i sugestie. Możecie je zgłaszać w każdym momencie do któregokolwiek z członków samorządu lub na zebraniach, o których będziemy was informować. Najbliższym wydarzeniem będą najprawdopodobniej „Andrzejki”, o których rozmawiać będziemy na najbliższym spotkaniu. Jeśli chodzi o następne wydarzenia jakie planujemy zorganizować, będziecie o nich informowani na bieżąco. Pragniemy wam przypomnieć abyście wyznaczyli w swoich klasach łączników z samorządem, co ułatwi nam współpracę. Już niedługo ruszy tablica samorządu na parterze, obecnie znajdują się na niej tylko zdjęcia jego członków, ale zapewniamy was, że wkrótce się to zmieni. Jesteśmy pełni entuzjazmu, potrafimy dostrzec możliwości jakie daje nam szkoła i miasto, mamy charyzmę i potrafimy (a przede wszystkim chcemy) z wami rozmawiać i razem dochodzić do porozumień. Pragniemy jednak poprosić was o odrobinę wyrozumiałości i cierpliwości, gdyż praca w samorządzie szkolnym nie jest usłana różami. Często jest tak, że nie mamy możliwości zorganizowania jakiegoś wydarzenia lub nie wygląda ono tak, jak do końca byśmy chcieli. Serdecznie zapraszamy każdego z was, który ma zdolności i chęci, do czynnego zaangażowania się w sprawy szkoły. Wspólnie możemy sprawić, że ten rok szkolny każdy z nas zapamięta jako rok, w którym wiele się nauczyliśmy ale też przeżyliśmy wiele śmiesznych, wartych zapamiętania chwil.
W każdym kolejnym numerze naszej szkolnej gazetki będzie ukazywał się artykuł zredagowany przez jednego z członków samorządu. Będą one dotyczyć spraw bieżących, naszych spostrzeżeń, próśb itd. Zachęcamy do lektury „Aby do piątku” oraz angażowania się w jej redagowanie. Pozostaje nam życzyć wam sukcesów w tym roku szkolnym, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i uśmiechu na twarzach.
Do zobaczenia w szkole!


* Jasio wsiada do tramwaju, spogląda na swój zegarek. Jest 10.00. Jadąc, widzi zegar na wieży, który wskazuje 9:58. Po chwili mija kolejny miejski zegar, który wskazuje 9:55.
- Jadę w złą stronę, wysiadam.

* Jak zająć programistę?
- Przeczytaj zdanie poniżej
- Przeczytaj zdanie powyżej

* Jasiu do mamy:
- Co robisz?
- Maluję się
- A po co?
- Żeby ładnie wyglądać
- A kiedy to zacznie działać?

* Rozmowa w blasku świec:
Ona: Kochanie, jeżeli teraz mnie pocałujesz, będę twoja na wieki.
On: Dzięki za ostrzeżenie

* Idą dwa koty przez pustynię. Jeden do drugiego mówi:
- Wiesz, nie ogarniam tej kuwety.

Nocne niebo

Mówią mi wszyscy,
znajomi i bliscy
że w gwiazdach magia się skrywa.

"Spójrz tylko" mi radzą
"Nad dymem i sadzą
w niebo, co nocą odżywa"

Byk, Pies i Niedźwiedzie,
Wóz Wielki gdzieś jedzie,
Herkules rozciąga ramiona.

A ja się wciąż wstydzę
Bo nic tam nie widzę
rozprasza mnie penis Oriona

Przez mą wyobraźnię
on tak świeci wyraźnie
czy Orion zgorszenie sieje?

Nieważne. Trop gwiazdy
jednak nie jest zbyt jasny
W googlach wyszukam Betlejem.

Maciej Wołczyk III A

Pukiel

Daria Jańczyk ID

Redaktorzy „Aby do piątku”

Redaktor naczelny: Maciek Skrzypek


Redaktorzy poszczególnych działów tematycznych:


• Agnieszka Tarka
• Kinga Bąk
• Aleksandra Peterwas
• Katarzyna Lasek
• Paulina Trojak
• Adrian Pluta
• Wiktor Węgliński

Dział fotograficzny:

• Kacper Cygan
• Agata Szulc

Dział graficzny:

• Bartosz Radke
• Piotr Rogowski
z