Felieton tygodnia strona 4
Moja opowieść strona 5
"Nie strzel gafy" strona 6
"Nie strzel gafy" strona 7
NEWS strona 8
Podróże strona 9
Kulturalnie i ciekawie strona 10
Muzyka strona 11
Co warto przeczytać strona 12
Co warto przeczytać strona 13
Sport strona 14
Sport strona 15
Humor strona 16
Redakcja strona 17

Już niedługo coraz bliżej…

Rozpoczął się 3 tydzień listopada, który stoi pod znakiem próbnych egzaminów maturalnych. Za nami już język polski, matematyka, języki obce oraz takie przedmioty jak historia czy biologia. Dla wielu uczniów to sygnał do rozpoczęcia solidnych i systematycznych powtórek przed majowymi egzaminami. Maturzyści poznają, jakiego typu trudności mogą ich czekać oraz sprawdzają samych siebie jak radzić sobie ze stresem. Wszyscy zachowują stoicki spokój, chcą pokazać swoje opanowanie, które często tracą z przekroczeniem progu sali, gdzie pisali próbne matury. Czy wyniki będą dla uczniów klas 3 1LO motywacją do refleksji nad tym, co zrobili przez 2 lata? Na szczęście na maturze próbnej świat się nie kończy, poczekajmy, kiedy za oknami zaczną kwitnąć kasztany. Jak naszym uczniom kojarzyć się będzie kultowa piosenka „Matura” zespołu Czerwone Gitary? Na pewno dobrze! Już dziś trzymamy za nich kciuki!

NEMUS cz. 5

Ambig wyglądał pięknie o tej porze roku. Ogromne równiny przeważające na jego terenach zmieniają się latem w wielobarwne morze kwiatów, falujące lekko pod wpływem ciepłego, północnego wiatru. Widoczne z oddali szczyty Acrimonu górują nad tym posępnie, bliskość sielankowych krajobrazów sprawiła, iż wyglądały na jeszcze bardziej posępne i pozbawione jakiegokolwiek życia. Tutaj jednak, co kilka chwil dostrzec można było ciekawskie oczy niewielkich stworzonek spoglądające na jeźdźców. Ci zaś podróżowali w milczeniu, każdy zajęty swymi myślami. Sami mężczyźni – wyruszyli kilka dni wcześniej z Bensu, przystani u brzegu Morza Adarów. Trzej z nich to rycerze, wysocy rangą ulubieńcy króla, czwarty zaś niepozorny starzec o zatroskanym spojrzeniu. Wszyscy jednakowo zatroskani tym, co owy dzień może im przynieść. Pierwsze słowa padły dopiero, gdy udało się im dotrzeć do bramy Profunu. To niewielkie miasteczko, choć położone w najbardziej malowniczym z miejsc, kryło za swymi murami więzienie dla najgorszych zbrodniarzy: zdrajców, morderców, których nie chciano w królewskich lochach. Kończyli tu swój żywot. Miejsce, z zewnątrz mogące zdawać się rajem, w istocie było istnym piekłem, pełnym przemocy i cierpienia. Lord Spei, dowódca królewskich łuczników, bywał tam nie raz. Z każdą wizytą czuł coraz większą odrazę. Zaprawiony w boju, przywykły do rozlewu krwi wojownik, czuł się tam mały i bezbronny, zewsząd otaczała go śmierć, dosłownie unosiła się w powietrzu, czuł jej zapach, smak na końcu języka. Nie wyobrażał sobie tego, jak ktoś o całkiem zdrowych zmysłach mógł wytrzymać tam choćby kilka miesięcy, a więzienie miało przecież swych zarządców, pracowników, którzy spędzali w nim większą część swego życia. Człowiek, którego miał stąd bezpiecznie zabrać, będzie zapewne dziękował za to losowi do końca swych dni. George Tarkh, zwany przez, wielu, choć niesprawiedliwe katem całego kontynentu, wiele doświadczył, ale jak plotki, które krążyły na jego temat mówiły wyraźnie, że długo nie podoła, jeśli pozostanie zamknięty, skazany na swój ponury urząd. Teraz jednak, gdy Mort zginął, potrzebowali go. Nikt nie mógł pomóc bardziej niż on, nikt też nie posiadł równej mu wiedzy.
- To się już zaczęło, prawda? – rycerz usłyszał wołanie z okna domu, pod który właśnie zajechali. Gdy potakująco kiwnął głową, zobaczył w oczach spoglądającego w dół Tarkh’a bezgraniczne pokłady radości. I ulgi.

Jak nie popełnić faux pas – publikacja z 1938r.

Chusteczek do nosa należy używać dyskretnie i cichutko, zważając na to, by była zawsze świeża i czysta. Japończycy pod tym względem estetyki-stoją tak wysoko, że chusteczką do nosa posługują się tylko raz, i po użyciu wyrzucają ją. Chusteczki te są z miękkiego jedwabnego papieru i cały ich zapas przechowuję w szerokich rękawach swych kimon. Europejczyków uważają za mało kulturalnych, widząc jak po użyciu chowają oni chusteczki znów do kieszeni. Kichać trzeba też jak najdyskretniej przykładając chusteczkę do nosa. Pamiętać należy, że nigdy nie życzy się kichającemu „sto lat", „na zdrowie” itp. W ogóle nie zwraca się na ten fakt uwagi. Od ziewania należy się w ogóle wstrzymywać, jeżeli jednak w żaden sposób nie jest się wstanie tego opanować, trzeba to uczynić w sposób jak najmniej zwracający uwagę, przysłaniając usta ręką.


"Wizyty i przyjęcia, „Praktyczna Pani” nr 51 z 17 grudnia 1938 r., s. 16-17.

 

"Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają"
(M. Puzo)



Te słowa towarzyszyły wszystkim zgromadzonym podczas poniedziałkowej uroczystości związanej z oficjalnym nadaniem nowo powstałej ulicy imienia Tadeusza Kawki.

Ta wielka postać naszego miasta na trwałe wpisała sie w historię społeczności, bedac nauczyciem, pedagogiem, dyrektorem tomaszowskich szkół srednich Tadeusz Kawka dał się poznać jako osoba wyjątkowo zaangażowana w swoją pracę, która była nie tylko zawodem, ale ogromną życiową pasją. O wszechstronnych zainteresowaniach dyrektora Kawki wszyscy uczestnicy uroczystości mogli przypomnieć sobie oglądając przygotowany specjalnie na tę okoliczność film dokumentalny będący piękną reminiscencją. Zarówno działalność w ZHP, ZNP, różnych organizacjach i stowarzyszeniach, jak i zamiłowanie do fotografii to cechy wyróżniające wyjątkowego człowieka o iście renesansowym charakterze. Przyznany dyrektorowi Kawce tytuł "Tomaszowianina roku 2000" był wyróżnieniem szczególnie cennym, bo wynikającym z działalności na rzecz miasta. Ukochana szkoła Tadeusza Kawki I Liceum dziś w sposób symboliczny składa hołd swemu dyrektorowi. To własnie tu poświęcał swój czas młodzieży, tworząc wraz a nią cenne dziś monografie. Był wzorem poświęcenia i cierpliwości.

W trakcie tej wspomnieniowej uroczystości, którą otworzyli Prezydent Miasta pan Rafał Zagozdon oraz pani dyrektor Ewa Męcina, uchwałę nadającą nowej ulicy imię Tadeusza Kawki odczytał Przewodniczący Rady Miasta pan Stanisław Stańdo. Część artystyczną wypełniły liryczne wspomnienia oraz piękne kompozycje muzyczne wykonane zarówno przez chór szkolny pod batutą pani Kariny Góry, jak i przez solistów.Po zakończeniu głos zabrał pan Jacek Knadel jeden z uczniów dyrektora, który wspominał lata współpracy ze swoim profesorem. Na uroczystości obecne były również córki pana Kawki- pani Ewa Radzikowska oraz pani Anita Wolaniuk- profesor Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. Pani profesor nie kryjąc wzruszenia, podziękowała młodzieży za tak piękny program. Cieszymy się, że to właśnie my mogliśmy zaangażować się w realizację tej ważnej dla naszego miasta inicjatywy, a jednocześnie upamiętnić tym człowieka, który wiele lat swego życia poświęcił najstarszej szkole w mieście - I Liceum.

Paryż

Paryż to miasto, które wybrałam na ten tydzień. Nie sposób opisać całej stolicy mody, dlatego skupię się na jego najbardziej rozpoznawalnym symbolu, czyli Wieży Eiffla.

Ta wzniesiona w 1889 roku stalowa konstrukcja wybudowana na światową wystawę, która miała miejsce w Paryżu, przez długi czas była najwyższą budowlą świata. Jest wyjątkową budowlą wykorzystywano na początku XX wieku w charakterze anteny radiowej, telegraficznej i wreszcie telewizyjnej. Konstruktorem liczącej 320 metrów wysokości i mającej trzy tarasy widokowe wieży był Gustaw Eiffel. Schodami turyści mogą wejść do wysokości 115 metrów (uff!). Dalej jeśli chcecie można już tylko wjechać windą. Gdy pogoda sprzyja ze szczytu wieży zobaczysz malownicze pejzaże w zasięgu 42 mil. Wieża Eiffla to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Europy. Co roku przybywają tu rzesze podróżujących. W roku 2000 na szczycie zamontowano 2 olbrzymie reflektory, z których światło, krążace niczym to z latarni morskiej, widoczne jest w odległości 80 km.

Mam nadzieję, że kiedy będziecie się wybierać na wycieczkę do Paryża, właśnie to miejsce będzie numerem jeden na waszej liście „KONIECZNIE ZWIEDZIĆ”.

Skarbnice dla moli książkowych, miłośników kina i muzyki…



CORAZ WIĘCEJ

Liczba książek rośnie wykładniczo, biblioteki pękają w szwach, a elektroniczny światek e-booków i czytników ciągle się rozwija. Ci, którzy twierdzą, że mało się czyta w obecnych czasach najprawdopodobniej nie są zaznajomieni ze statystykami. Literatura stoi wraz z kinematografią na kulturowym piedestale i ani myślą o prowadzeniu wzajemnej wojny, co więcej: zaobserwować można powszechne zjawisko ekranizacji (fabuła powieści przeniesiona na filmy i seriale) oraz zjawisko zgoła odmienne – to film staje się inspiracją dla książki, lecz dzieje się to sporadycznie. Ponadto strony czy fora internetowe o tematyce książkowej zachęcają do lektury, tworzą grupy fanów… Wszystko, co tylko dusza zapragnie.

PORTALOWO

Wyszukanie takich stron jest niezwykle proste, a zatem pozostaje wymienienie tych najlepszych. Pod względem książek i ogólnie literatury na pierwszym planie mamy ex aequo dwa portale – ‘BiblioNETkę’ oraz ‘Lubimy Czytać’. Ta pierwsza posiada rankingi utworów selekcjonowane pod względem gatunku, rozbudowane forum, 5-cio stopniową skalę ocen, system rekomendacji, liczne konkursy przyznawane za najlepsze recenzje oraz magazyn w wersji elektronicznej „Literadar”. Ta druga zaś, charakteryzuje się tworzeniem własnej wirtualnej biblioteczki, rozbudowanym systemem rekomendacji, posiadaniem grup czytelników, aż 10-cio gwiazdkową skalę ocen, nastawieniem na obserwowanie innych pod kątem przeczytanych utworów czy też obejmowaniem swym patronatem. Podobną stroną do dwóch uprzednio wymienionych jest ‘Na kanapie’. Co więcej, na tym portalu istnieje możliwość przesłuchania wybranych audiobooków oraz system otagowań. Ze stron zagranicznych warto wspomnieć o ‘GoodReads’ – portalu bardzo podobnym do poprzednich, jednak ten jest zagraniczny. Istnieją także bardzo ciekawe ‘Book Movement’ czy ‘Shelfari’. Na stronach anglojęzycznych „książkowe wyzwania” i łączenie się w kluby jest bardziej popularne, ale ten trend coraz częściej pojawia się na naszych rodzimych portalach.

Czas na filmy! Prym wiodą także dwa najlepsze portale – ‘Stopklatka’ oraz ‘Filmweb’. Nie sposób stwierdzić, który z nich jest lepszy, bowiem zarówno „Dobra strona filmu”, jak i „Filmy takie jak ty” zasługują na uwagę i podziw. ‘Stopklatka’ zawsze posiada aktualne i ciekawe informacje, jest też bardziej „nastawiona” na kino polskie. Bogaty wybór artykułów, felietonów, wywiady z twórcami i aktorami oraz informacje o imprezach czy festiwalach są dużą zaletą. Plusem zaś, jest zabawny, nieco satyryczny komiks. ‘Filmweb’ jest ceniony za bogatą bazę filmów, seriali oraz ludzi filmu. Newsy oraz recenzje pojawiają się codziennie, można by rzec, że ‘Filmweb’ jest bardziej medialny niż ‘Stopklatka’. Istotnym atutem tego portalu jest złożony system rekomendacji, gustopodobnych oraz intuicyjny kokpit użytkownika z możliwością dodawania lub odejmowania poszczególnych elementów. Dużą rolę odgrywa tutaj społeczność, która często zajmuje się współtworzeniem podstron. Warto dodać, że ‘Filmweb’ jest drugim najbardziej rozbudowanym portalem filmowym na świecie, tuż za Internet Movie Database. ‘IMDb’ jest anglojęzyczną stroną, 1. na świecie portalem pod względem bazy danych, założonym w 1990 roku. Portal ten naprawdę jest godny polecenia, jeśli tylko ktoś dobrze zna język angielski.

Wracając do polskich serwisów, wymienić należy także popularny‘Portal Filmowy’ rozwijający się ‘FDB’ czy ‘KMF Film’, słynący ze wspaniałych analiz i artykułów.

‘Last.fm’ to istny raj dla audiofilów, gromadzący użytkowników różnych narodowości. Po założeniu konta można słuchać spersonalizowanych stacji, zaznaczać ulubionych twórców czy też znaleźć podobnych wykonawców. Ponadto portal ten, informuje o wielu wydarzeniach ze świata muzyki – zbliżających się koncertach czy wydanych albumach. Miłym dodatkiem jest „Last.fm Discover”, który pozwala na znalezienie ulubionego zespołu. Ale czymże jest jeden zespół i jeden gatunek dla miłośnika muzyki? Z muzycznych portali wyróżnia się chociażby ‘Polskie Radio’, który zachwyca rzetelnymi informacjami i to nie tylko ze świata muzyki. A na koniec absolutna perełka – ‘All Music’. Portal ten, posiada ogromną bazę zespołów i wykonawców oraz albumów, łącznie z biografiami. Albumy i zespoły opisywane są także nastrojowo, dowiadujemy się, że Dark Side of the Moon jest: atmosferyczny, elegancki, enigmatyczny, hipnotyzujący, kosmiczny, nawiedzony czy też… złowieszczy. Co więcej, do każdego albumu dodane są również imponujące ilości informacji. Nic więc dziwnego, że z wiadomości ‘All Music’ korzystają takie serwisy jak iTunes Music Store, AOL czy Amazon…

ANDROIDOWO

O tym systemie można by się rozpisywać w nieskończoność (co też ma miejsce na wielu portalach), ale ważne jest to jak przydatne są aplikacje dla miłośników książek czy seriali. Dla uczniów zbawienna jest aplikacja ‘Wolne Lektury’, która powstała na bazie strony o tym samym tytule i gdzie znaleźć można utwory klasyczne. Prawie każda omawiana lektura znajdzie się tam z pewnością. Podobną funkcję spełniają ‘Streszczenia Lektur’, szybko zdobywające popularność na Google Play. Jest to niejako ostatnia deska ratunku, jeśli ktoś nie przeczytał lektury, a czasu coraz mniej. Istnieje także zagraniczny odpowiednik tej aplikacji – ‘Books Summaries’, zawierający streszczenia dzieł anglojęzycznych.

Aplikacja ‘Lubimy Czytać’ jest z pewnością znana większemu gronu, bowiem stworzoną ją dla użytkowników portalu książkowego o tym samym tytule. Ciągle się rozwija, jednak i teraz jest bardzo przydatna oraz umożliwia ocenianie przeczytanych pozycji, także na podstawie systemu rekomendacji. Podobną do wcześniej wymienionej jest zagraniczna ‘GoodReads’ przeznaczona dla użytkowników tego zagranicznego portalu. Aplikacja ta jest dopracowana pod każdym względem, ułatwiając ocenę danych publikacji, udzielając się na forum, dowiadując się o wiadomościach za pomocą notyfikacji czy też znajdując nowe publikacje dzięki systemowi rekomendacji. Czy można czegoś więcej?

Mnogość czytników e-booków może przytłoczyć, zatem warto wymienić te o najlepiej spełniające swoją rolę. Najpopularniejszą aplikacją jest Adobe Reader, która pozwala czytać dokumenty w formacie PDF. Nie jest przesadą stwierdzenie, iż jest ona absolutnym „must have”. Pochwała za najładniejszy interfejs oraz łatwość czytania zdecydowanie należy się ‘Moon+ Reader’. Ten „księżycowy” czytnik posiada szereg przydatnych funkcji oraz możliwość podglądu książek w formie półki. W wersji profesjonalnej prowadzone są statystyki – z liczby przeczytanych stron lub czasu czytania. Następnym czytnikiem jest ‘FBReader’, który również posiada większość tych samych funkcji, w tym także wiele dotyczących zmiany koloru tła czy czcionki lub szybkiego wyszukiwania utworów przez autora, tytuł, tagi lub ze zbioru ulubionych. ‘Cool Reader’ z kolei, nie zawiedzie tego, kto szuka czytnika obsługującego wiele formatów oraz chciałby widzieć ładny, prosty interfejs. Przymiotnik najlepiej opisuje aplikację ‘Aldiko Book Reader’, nieco odmienną od poprzedników, ale równie wygodny do lektury.

Mowa była już o książkach – tych wybranych w kanonie lektur oraz wszystkich ulubionych. Mało osób jednak wie, o niszowej, ale jakże ciekawej ‘My Screenplays’, która opracowana została dla tych, którzy kochają czytać, a nawet pisać własne scenariusze. Typowy scenariusz amerykański ma bowiem ściśle określone normy, jeśli chodzi o tekst i jego formatowanie, a nawet o sławetną czcionkę Courier New. W ‘My Screenplays’ istnieje możliwość czytania i pisania sztuk na dwa sposoby. Używana głównie przez scenarzystów i zainteresowanych tematem.

Nie można także zapomnieć o „złodziejach czasu”, czyli o serialach. Podana tutaj aplikacja jest polecana przez Google Play i trudno się temu dziwić, bowiem to jedna z najbardziej użytecznych i intuicyjnych aplikacji. Mowa oczywiście o ‘SeriesGuide X’, która informuje o wychodzących w najbliższym czasie odcinkach seriali z dokładną datą oraz godziną. Istnieje również funkcja, która znacznie zawęża listę poprzez wybranie tylko ulubionych produkcji telewizyjnych. Innymi funkcjami są, m.in.: ustawienie widżetu na ekranie, przeczytanie opisu odcinka czy też ocenienie go. ‘SeriesGuide X’ łączy się także z ‘SeriesGuide Show Manager’, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala zarządzać procesem i czasem, kiedy to oglądamy wybrane produkcje.

Do odtwarzania filmów i krótszych filmików służy oczywiście odtwarzacz systemowy, ale znacznie więcej funkcji posiadają ‘MX Player’ oraz ‘doubleTwist Player’.

Miłośnikom muzyki nie trzeba chyba prezentować portalu YouTube oraz jego aplikacji, która ciągle zyskuje dzięki aktualizacjom. Radio systemowe, czyli wgrane już do telefonu, może być oczywiście przydatne, ale często zbyt długo zajmuje szukanie stacji. Dostępne jest jednakże radio ‘OpenFM’, które mile zaskakuje licznymi stacjami – począwszy od muzyki pop poprzez jazz, a na muzyce filmowej kończąc. Dodatkowo istnieją kanały przeznaczone tylko dla jednego artysty. W obu przypadkach tytuł utworu jest znany, lecz co zrobić, gdy słyszymy nieznaną piosenkę? Do analizowania nagranego fragmentu służy ‘TrackID’ od Sony Mobile czy nieoceniony Shazam. Często podczas katalogowania utworów muzycznych pojawia się problem z okładkami albumów. Problem ten rozwiązują aplikacje, takie jak: ‘Album Art Grabber’, ‘Cover Art. Grabber’ czy też ‘Cover Art. Downloader’.

KONKLUZJA

Jaka może ona być? Być może taka, iż książki, filmy i muzyka to coś co edukuje, zachwyca i łączy ludzi mające te same gusta. Ale także, że są one wartością samą w sobie i Internet nie przysłonił tego faktu, lecz wyeksponował go. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, ile nowych tytułów zostało odkrytych dzięki temu, że pojawiły się w sieci. Niezliczona jest liczba filmów czy książek poleconych. Można pokusić się o stwierdzenie, że dzięki sieci wszyscy kochający kulturę, stworzyli platformy umożliwiające im dzielenie się informacjami, opiniowaniem oraz komentowaniem, a także rekomendowaniem ulubionych tytułów.

Co więc pozostaje? Czytać, oglądać i słuchać.

| Z ostatniej chwili | portal Filmweb.pl oficjalnie zakończył testy swojej aplikacji i została ona już wydana na platformie iOS obsługującej iPhony. Na wersję działającą na systemach Android i Windows Phone trzeba będzie poczekać ok. miesiąca.


Witajcie, ponownie przygotowałem dla was zestawienie najlepszych hitów:

1. Rihanna - Diamonds

2. Enej - Tak Smakuje Życie

3. Adele - Skyfall

4. Pectus - Barcelona

5. Lykke Li - I Follow Rivers

6. Lana Del Rey - Summertime Sadness

7. Asaf Avidian - One Day / Reckoning

8. Flo Rida - I Cry

9. Calvin Harris & Florence Welch - Sweet Nothing

10. Bruno Mars - Locked Out Of Heaven

Słowo o artyście... Bruno Mars

Bruno Mars to tylko jego pseudonim artystyczny, naprawdę nazywa się Peter Gene Hernandez. Urodził się w 8 października 1985 roku w Honolulu. Pochodzi on z rodziny muzyków, dlatego rozwijał swój talent od najmłodszych lat. Jako młody chłopak uwielbiał twórczość Elvisa Presleya, jednak później jego zainteresowania się zmieniły na Hip - Hop oraz reggae. Bruno od samego początku wiedział, że muzyka będzie jego sposobem na życie, dlatego uczestniczył w musicalach organizowanych przez jego ojca. Światową sławę uzyskał stosunkowo niedawno, dokładnie w 2010 roku po wydaniu minialbumu " It's Better If You Don't Understand", który promowany był przez utwór "The Other Side" nagrany wspólnie z B.o.B. Jego kolejnym krokiem w karierze było wydanie również w 2010 roku płyty "Doo-Wops & Hooligans" która promowana była przez utwór "Grenade" oraz "Just the Way You Are". 10 grudnia ma ukazać się kolejna płyta Bruno Marsa pt. "Unorthodox Jukebox". W powyższym zestawieniu ukazał się utwór "Locked Out Of Heaven" który będzie prawdopodobnie głównym hitem nowej płyty. W mojej opinii Bruno Mars jest bardzo utalentowanym piosenkarzem, który wspaniale potrafi połączyć różne style muzyczne na jednej płycie, a nawet w jednym utworze. A co wy o nim sądzicie?

W tym numerze pragnę was przenieść nieco w świat fantazji. Przygotowałam dla was książkę, która nie jest nowa, ale za to ponoć rewelacyjna. Autor to Becca Fitzpatrick a tytuł „Crescendo”. Patch to wielka miłość Nory. To także jej Anioł Stróż. On uratował jej życie, ona wyrwała go z otchłani potępionych. Są sobie przeznaczeni. Jednak Patch wydaje się zamieszany w niewyjaśnioną śmierć ojca Nory. Dziewczynie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo… Tajemnice budzą niepokój, niepewność przeradza się w strach. „Crescendo” to kontynuacja bestsellerowej powieści Becki Fitzpatrick „Szeptem”. Tak, więc zachęcam do przeczytania.

A tymczasem mam dla was jeszcze drugą powieść pt. „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” See Lisy z literatury pięknej. Opowieść o dwóch dziewczętach, a potem kobietach i matkach, żyjących w kraju, gdzie świętuje się tylko narodziny chłopca i wszystko jest podporządkowane mężczyznom, snuje osiemdziesięcioletnia Lilia.Będąc w rodzinie „trzecim dzieckiem i drugą bezwartościową dziewczynką”, została połączona więzami laotong - dozgonną przyjaźnią - z Kwiatem Śniegu, urodzoną tego samego dnia i o tej samej godzinie. Przez lata będą sobie przesyłać tytułowy „sekretny wachlarz”, zapisując w nim przełomowe chwile swego życia i rzadkie momenty szczęścia, zapisując szczególnie, bo przeznaczonym wyłącznie dla kobiet pismem nu shu, którego każde słowo jest umieszczone w odpowiednim kontekście, a „z błędnego odczytania znaków wynikła już niejedna tragedia”.Tragedia wydarzy się także w życiu Lilii i Kwiatu Śniegu. Nie będzie nią jednak okrutny zwyczaj krępowania stóp, ponieważ im mniejsza stopa (taki jest ideał estetyczny) tym większa perspektywa bogatszego zamążpójścia. Nie będzie nią też oczywista w Chinach i trudna do zaakceptowania hierarchizacja w rodzinie ani chwilowy głód czy ucieczka ze wsi przed buntownikami. Tragedią okaże się wzajemne niezrozumienie, przynoszące gniew, rozgoryczenie, pragnienie zemsty, aż po poczucie straty, której już się nie da naprawić. Książka naprawdę ciekawa, serdecznie polecam nawet tym, którzy za literaturą piękną nie przepadają. Ale uwaga, od czytania tej powieści nie można się oderwać! Miłego czytania.

Mistrzostwa Rejonowe w pływaniu

Ostatnio uczniowie I Liceum wystartowali w Mistrzostwach Rejonowych w pływaniu. Chłopcy w niezmienionym składzie zajęli drugie miejsce. Pomimo znacznej poprawy czasów każdego z nich ulegli zawodnikom z Opoczna. Dziewczyny mimo małej zmiany ( za Aleksandrę Kapruziak wystartowała Weronika Krakowiak) dały sobie doskonale radę i również zajęły drugie miejsce. Oba składy zakwalifikowaly sie do finału wojewodzkiego.



KS LECHIA JUNIORZY

2 grudnia o godzinie 13.00 odbędzie się mecz LECHIA I- MKS ZDUŃSKA WOLA.
W zespole LECHII oczywiście chłopcy z I Liceum. Zapraszamy do kibicowania.


Nauczycielka kazała przynieść uczniom na lekcję jakieś przedmioty związane ze szpitalem.
Basia przyniosła strzykawkę, Henio - słuchawki lekarskie, a Jasio - maskę tlenową.
- Skąd to wziąłeś, Jasiu?
- Od dziadka.
- A co dziadek powiedział?
- Eeeeeeeehhhhh... eeeeeehhhh... ououoo...

**********


**********

Tato mówi do Jasia:
- Nie rozumiem, jak ty możesz zadawać się z Wojtkiem. Przecież to niegrzeczny chłopiec, najgorszy uczeń w klasie!
- Przez wdzięczność tato. Gdyby nie on, ja byłbym najgorszym uczniem!

**********

Na egzaminie do szkoły średniej profesor pyta:
- Jak masz na nazwisko?
- Fąfara.
- A czemu masz tak radosny wyraz twarzy?
- Bo prawidłowo odpowiedziałem na pańskie pierwsze pytanie!

**********

Nauczyciel napisał na tablicy wzór chemiczny i zapytał :
- Małgosiu, co to za wzór?
- To jest... No, mam to na końcu języka...
- Dziecko, wypluj to szybko! - mówi nauczyciel - To kwas siarkowy!!!

**********

Nauczyciel wpisał w dzienniczku uczennicy:
-'Basia, to nieznośna gaduła'.
Nazajutrz dziewczynka przyniosła dzienniczek z adnotacją ojca:
-'Gdyby pan posłuchał jej mamy, to...ho, ho...!'

Nasza Redakcja w roku 2012/2013

  • Maciek Skrzypek-REDAKTOR NACZELNY- to nasze „bystre oko szkoły”
  • Kacper Wojtaszczyk-SZEF GRAFIKI I MONTAŻU- to on odpowiada za wirtualne istnienie gazetki
  • Jakub Wujek- to nasz drugi specjalista od spraw wirtualnych
  • Agnieszka Białowąs- interesuje się kulturą, ale głownie tą, która dotyczy dobrego zachowania
  • Kinga Bąk- specjalista od aktualności, to ona na bieżąco informuje nas, co dzieje się w naszym liceum
  • Sylwia Mitura- nasz obieżyświat, kocha podróże, dlatego pisze o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć
  • Katarzyna Lenarcik- to nasz korespondent sportowy (razem z Jakubem Porczykiem- specjalistą od siatkówki)
  • Kinga Kubacka- to prawdziwy znawca nowości filmowych i literackich
  • Agnieszka Tarka- tropi wszystkie odkrycia i ciekawostki
  • Emilian Kowalczyk- interesuje się muzyką, przedstawia najnowsze trendy i ciekawych wykonawców
  • Jan Kącki i Michał Borysławski- odpowiadają za dowcip, z nimi nie można się nudzić
  • Zuzanna Błażejewska- nasz redakcyjny literat wciągnie cię w tajniki swej powieści
  • Melania Wójcik, Marlena Szpath- to nasz dział fotograficzny

A naszym opiekunem jest p. Monika Socha

z